Przejdź do treści

Badanie mutacji typu V Leiden

  • przez

W 1994 roku w holenderskim mieście Leiden Prof. R. Bertin wraz ze swoimi podwładnymi jako pierwszy zidentyfikował czynnik V układu krzepnięcia. Od tego czasu trwają nieustanne badania dotyczące wpływu, jaki może mieć ta mutacja na ludzki organizm. Wiadomo już, że jest ona przede wszystkim najczęstszą przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia takich problemów, jak: zakrzepica, zawał serca, udar mózgu, ale także patologie cięży oraz samoistne poronienia.

Kiedy wykonać badanie mutacji V Leiden?

czynnik v leidenBadania genetyczne są w naszym kraju bardzo rzadko refundowane, więc niestety często musimy wykonywać je na własny koszt. Warto jednak pamiętać, że nasze zdrowie jest bezcenne. W pewnych sytuacjach wykonanie badania czynnika V Leiden jest bardzo istotne i może nawet uratować nam życie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że według aktualnych danych naukowych, nawet co dziesiąty Polak może być nosicielem tej groźnej mutacji, która znacząco wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu, a nade wszystko na pojawianie się zmian zakrzepowo-zatorowych. To właśnie czynnik V Leiden odpowiada za większość zakrzepic, zawałów serca oraz udarów mózgu. Tym niebezpiecznym schorzeniom można jednak w porę skutecznie przeciwdziałać, ale jest to możliwe tylko wówczas, gdy wiem, z czym chcemy walczyć. Zaleca się wykonanie badania mutacji V Leiden kilku grupom pacjentów. Do największej z nich należą kobiety, u których w przeszłości doszło do samoistnego poronienia lub zażywają antykoncepcję hormonalną. Niezależnie od płci badanie w kierunku czynnika V Leiden powinny wykonać także wszystkie osoby, które mają w rodzinie osobę już zdiagnozowaną pod tym kątem lub borykającą się z zakrzepicą. Szczególnie istotne jest badanie w przypadku osób młodych (mających mniej niż 50 lat), w których pojawiły się niespodziewane problemy z układem krzepnięcia, różnego rodzaju incydenty zakrzepowe. Zazwyczaj w celu takiej diagnostyki wystarczy udać się do laboratorium, aby oddać próbkę krwi. Od niedawna istnieją jednak także test polegające na pobraniu wymazu z zewnętrznej strony policzka.

Problemy ze strony układu krzepnięcia nigdy nie można bagatelizować, ponieważ są one niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia. Prawidłowa diagnoza w kierunku potencjalnych chorób jest konieczna i należy zawsze o niej pamiętać. Współcześnie istnieje wiele profesjonalnych badań, które dają nam odpowiedzi na wiele rodzących się w naszych głowach pytań. Osobom, które przeszły incydenty zakrzepowe zaleca się wykonanie badania mutacji V Leiden.