Przejdź do treści

Bezpieczeństwo podczas eksploatacji ładowarki

ładowarka czołowa

Wiele z prac budowlanych – na przykład te związane z wykopami – należy do prac szczególnie niebezpiecznych. Na budowie należy szczególnie dbać o bezpieczeństwo pracowników, ponieważ najmniejsze uchybienie może mieć bardzo złe skutki. Zatem firmy budowlane, które realizują jakieś inwestycje, czy to duże, czy małe, powinny mieć w swoim zapleczu maszynowym jedynie wysokiej jakości sprzęty, których eksploatacja jest całkowicie bezpieczna.

Funkcje ładowarki zapewniające bezpieczeństwo

ładowarka czołowaWśród takich maszyn wymienić można między innymi ładowarki, które są stosowane na wielu etapach prac, przede wszystkim zaś na etapie tworzenia wykopów pod fundamenty. To właśnie dzięki ładowarkom można szybko i sprawnie przenieść urobek z terenu pod fundamenty w inne miejsce, co nie byłoby możliwe w tak krótkim czasie, gdybyśmy dysponowali jedynie łopatami i taczkami. Taka ładowarka czołowa powinna posiadać wiele funkcji, które zapewnią operatorowi bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Nowoczesne maszyny posiadają, po pierwsze, funkcję kontroli obciążenia. Chociaż producenci jasno określają udźwig danej maszyny, może się okazać, że pod wpływem ciężkiego ładunku taka ładowarka będzie przechylała się do przodu.

ładowarka czołowaTaka funkcja kontroli obciążenia zapobiega wywróceniu się i sprawia, że praca nawet z wyjątkowo ciężkimi ładunkami jest całkowicie bezpieczna. Dla bezpieczeństwa zamontowano także alarm cofania, co ma znaczenie nie tylko dla operatora, ale także dla osób postronnych, które mogłyby znaleźć się w pobliżu. Ponadto specjalne systemy zabezpieczają kierowcę przed spadającymi przedmiotami, co na budowie mogłoby przecież się zdarzyć. Możliwy jest bowiem montaż dodatkowej przedniej osłony. Na bezpieczeństwo wpływ ma także widoczność, dlatego nowoczesne ładowarki czołowe posiadają bardzo duże szyby z każdej strony – nie tylko przednie i boczne, ale także tylna szyba jest duża, a do tego ładowarki posiadają również okna dachowe. Kolejna ważna sprawa dla bezpieczeństwa to światła robocze, ładowarki powinny posiadać je z przodu, jak i z tyłu.

Dodatkowo wielu producentów oferuje jeszcze montaż lamp na wysięgniku, dzięki czemu widoczność po zmroku można jeszcze bardziej poprawić. Takie systemy bezpieczeństwa montowane w nowoczesnych ładowarkach czołowych sprawiają, że operator może użytkować maszynę w każdych warunkach, bez obaw o to, że coś się wydarzy. Producenci pomyśleli o wszystkim i dlatego w temacie bezpieczeństwa nie znajdziemy żadnych uchybień, ładowarki czołowe będą dla operatorów naprawdę przyjemne i bezproblemowe w eksploatacji.