Przejdź do treści

Budowa i elementy instalacji sanitarnej

instalacje sanitarne

Na przestrzeni wieków człowiek zmagał się z problemem dostarczenia wody i innych mediów w dowolne, wybrane przez siebie miejsce. Pierwsze takie instalacje powstawały już w około VI wieku p.n.e. Obecnie instalacja sanitarna jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Poniżej zostanie omówiona budowa oraz elementy, które tworzą całą instalację, a także omówimy jej zastosowanie.

Ważne instalacje sanitarne

instalacje sanitarneInstalacja sanitarna to według definicji; zespół instalacji budowlanych, które występują wewnątrz oraz na zewnątrz budynku w zakresie mediów związanych z wodą, gazem oraz powietrzem. Do głównych zadań tej instalacji należy doprowadzenie czystej wody do pomieszczeń, a także odprowadzenie wody już zużytej, czyli instalacja kanalizacyjna. Zadaniem sieci sanitarnej jest również rozprowadzenie wody do ogrzewania. Jeżeli chodzi o budowę sieci sanitarnej to możemy wyróżnić trzy główne składowe, a mianowicie: urządzenia zasilania, elementy wykorzystywania oraz przewody. W skład tych pierwszych wchodzą różnego rodzaju pompy oraz kotły. Elementy wykorzystywania to te, z którymi mamy najczęściej do czynienia, czyli grzejniki, baterie, a także szeroko rozumiane przybory sanitarne. Ostatnią składową są przewody, którymi woda krąży po instalacji. Przewody to nic innego jak sieć rur i łączeń pomiędzy nimi. Jak widać instalacje sanitarne są niezbędną składową każdego budynku. Ważne jest dlatego przemyślane i rozważne rozmieszczenie sieci.

instalacje sanitarneBłędy w planowaniu lub montażu mogą doprowadzić do słabego ciśnienia wody w elementach jej wykorzystywania lub zupełnego braku wody w odbiornikach. Obecnie dysponujemy wieloma rodzajami specjalistycznych połączeń, które dają nam w zasadzie nieograniczoną możliwość rozmieszczenia elementów sieci. Należy również zwrócić szczególną uwagę na czystość w naszej instalacji. Służą do tego dodatkowe filtry. Instalacje sanitarne obejmują również sieci grzewcze, które są odpowiedzialne za przepływ wody od źródła ciepła (kocioł, wymiennik), do poszczególnych odbiorników (grzejniki, rury ogrzewania podłogowego). Jeżeli do ogrzewania nieruchomości wykorzystamy wodę, należy zadbać nie tylko o właściwe ułożenie sieci, ale również o jakość wykorzystywanej wody. Podsumowując, możemy z całą pewnością stwierdzić, że sieć sanitarna jest podstawowym elementem każdej nieruchomości.

Powinna zostać zaprojektowana ze szczególną dbałością o szczegóły. Zarówno jakość użytych materiałów, a także sposób wykonania, ma wpływ na ostateczną skuteczność działania sieci sanitarnej. Dlatego przy projektowaniu budynku instalację sanitarną należy uwzględnić jako jedną z pierwszych.