Przejdź do treści

Co warto brać pod uwagę podczas relokacji maszyn?

  • przez

W obecnym czasie, coraz większa liczba przedsiębiorców, decyduje się na zupełną zmianę siedziby swojej firmy. Powoduje to jednak konieczność przeprowadzenia odpowiedniej relokacji całego sprzętu, oraz wyposażenia, wykorzystywanego w danej firmie. Aby było to możliwe, bardzo ważne wydaje się zwrócenie uwagi na kilka bardzo ważnych czynników.

Relokacja maszyn – jak przebiega?

Sama znajomość obsługi danej maszyny produkcyjnej, na przykład prasy hydraulicznej nie oznacza równoczesnego posiadania wiedzy na temat sposobu jej działania, oraz skutecznych metod na jej prawidłową konfigurację po jej przeniesieniu. Z tego też względu, warto upewnić się, że nadzór nad relokacją każdej z maszyn, pełni specjalista, która posiada odpowiednio duże doświadczenie w takich zadaniach. Doświadczenie nie zwalnia jednak od konieczności zapoznania się z DTR, gdzie znaleźć można zdecydowanie bardziej szczegółowe informacje, dotyczące przede wszystkim odpowiedniego podłączenia maszyny, ale także i jej zabezpieczenia przed transportem. Fachowa relokacja maszyn powinna być realizowana przed specjalistyczne firmy, które na takie czynniki zwracają odpowiednią uwagę. Co ciekawe, podczas przygotowań do relokacji bardzo ważne wydaje się również zwrócenie bacznej uwagi na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, które pozornie nie wpływają na to zadania. Chodzi tutaj o ukształtowanie terenu na trasie, po której przemieszczać się będzie kolumna pojazdów ze zdemontowanymi maszynami, oraz na warunki pogodowe.

Pojazdy, obciążone w znacznym stopniu zamontowanymi elementami poszczególnych maszyn, mogą mieć widoczne problemy ze sprawnym poruszaniem się po trudno dostępnym terenie. Pewne warunki pogodowe, przede wszystkim ulewne opady deszczu, śniegu, czy też bardzo silny wiatr, mogą zaś całkowicie utrudnić lub też uniemożliwić wykonywanie relokacji w odpowiednio bezpiecznych warunkach. Warto sprawdzić ewentualny, negatywny wpływ takich właśnie czynników na etapie samego planowania relokacji maszyn, co pozwoli uchronić się przed różnymi sytuacjami nieprzewidzianymi. Relokacja maszyn powinna być każdorazowo wykonywana jedynie przez doświadczone, posiadające odpowiednie kwalifikacje firmy. W praktyce bowiem okazuje się, że duże doświadczenie, oraz posiadanie odpowiednich uprawnień, pozwolić może na uchronienie się przed uszkodzeniem maszyn, a także zwiększa szanse na prawidłowe działanie przetransportowanych maszyn, po ich dotarciu na miejsce montażu. Na szczęście firm, które zajmować się mogą taką właśnie relokacją, znaleźć można obecnie bardzo dużą ilość.

Po więcej o relokacji zapraszamy na www.kon-tech.com.pl.