Przejdź do treści

Czy usługi geodezyjne to pewna praca?

usługi geodezyjne

Praca geodety wymaga nie tylko gruntownej i szerokiej wiedzy kierunkowej, ale również stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, związanych chociażby ze sprawnym wykorzystywaniem nowoczesnych urządzeń.

Czy warto pełnić usługi geodezyjne?

usługi geodezyjne

Współczesna geodezja to przede wszystkim urządzenia charakteryzujące się niezwykle dużą precyzją i zdolnością do wykonywania pomiarów o dokładności do 1 milimetra. Trzeba pamiętać o tym, że w przystępnej cenie usługi geodezyjne w Poznaniu dostępne na rynku muszą być dostosowane do oczekiwań klientów oraz niezwykle konkurencyjnego środowiska. Liczba firm geodezyjnych działających w Polsce rośnie z roku na rok. Szczególnie duże wzrosty są zauważane w rejonie miast takich jak Poznań oraz innych ośrodków miejskich o sporej liczbie mieszkańców. Trzeba też pamiętać o tym, że tereny atrakcyjne dla firm budowlanych napędzają koniunkturę. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na usługi geodezyjne i budowlane, geodeta z doświadczeniem może liczyć na przyzwoite wynagrodzenie. Kolejna sprawa to problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników przez firmy wchodzące dopiero na rynek. Wiadomo, że nowe działalności gospodarcze bez odpowiedniego kapitału nie będą w stanie zapewnić swoim pracownikom tak wysokich stawek jak przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji i wypracowanym portfolio klientów, z którymi nawiązały stałą współprace.

geodeta

W takich sytuacjach można dostrzec negatywne następstwa zbyt dużej nadwyżki popytu na pracowników względem ich podaży. Oczywiście wszystko zależy od punktu widzenia. Kandydaci poszukujący pracy w branży geodezyjnej mogą przebierać w ofertach pracy. Warto jednak pamiętać, że geodezja to środowisko bardzo dynamiczne. Koniunktura może się odwrócić, a w takich sytuacjach geodeta może się natrafić na problem, szczególnie jeżeli w momencie zastoju w branży dany pracownik decyduje się na zmianę miejsca pracy. Wiadomo też, że nie każdy geodeta ma na tyle uniwersalny zakres umiejętności, aby znaleźć zatrudnienie w każdej firmie geodezyjnej. Wiele ofert prac kierowanych jest do specjalistów o niezwykle zawężonym obszarze specjalizacji. W ostatnim czasie możemy dostrzec spore zainteresowanie specjalistami zajmującymi się generowaniem map numerycznych, które można poddawać różnego rodzaju procesom modyfikacyjnym i wprowadzać zmiany na poszczególnych warstwach.

Oczywiście można wyodrębnić pewien zakres umiejętności, którymi powinien dysponować każdy geodeta. Chodzi tutaj oczywiście o przeprowadzanie inwentaryzacji wykonawczych, podziałów działek budowlanych, przygotowania dokumentacji projektowej czy też wytyczania obiektów.