Czy w domkach mobilnych można zamieszkać?

  • by

Każdy z pewnością słyszał o domkach letniskowych, jednak niekoniecznie musi znać wszystkie ich zastosowania. Jednym z typów takich domków są te holenderskie, które można podzielić na całoroczne i sezonowe. Pierwsze z nich w wielu przypadkach wybierane są nie tylko do tymczasowego wypoczynku, jak ma to miejsce w sezonowych, ale również do zamieszkania na stałe. Wiele osób przez lata zamieszkuje domki holenderskie, jednak czy są one do tego przystosowane?

Jak zmodernizować domek całoroczny?

duże mobilne domki całoroczneGotowe, duże mobilne domki całoroczne można zakupić od 50 tysięcy złotych. Tańsze są sezonowe, jednak wliczając koszta, jakie będzie trzeba ponieść, aby domek holenderski sezonowy stał się miejscem do zamieszkania, znacznie przewyższą zakup gotowego, całorocznego domu na kółkach. Nie zawsze jednak zakupiony za 50 tysięcy domek będzie od razu gotowy do zamieszkania. Co prawda, w większości przypadków posiada on wzmacniane okna oraz ściany zewnętrzne, jednak w przypadku silniejszych mrozów wciąż odstaje komfortem termicznym od budynków murowanych. Osoby, które chcą sporo zaoszczędzić, nie muszą wcale znacznie modernizować takiego holenderskiego domku. Wystarczy ocieplić ściany zewnętrzne oraz wzmocnić podłogę. Z reguły odpowiednie ogrzewanie jest już zamontowane (nie zaleca się ogrzewania elektrycznego, które występuje w domkach sezonowych, gdyż na dłuższy czas jest to kosztowny wydatek), dlatego dodatkowe inwestycje nie są konieczne. Zazwyczaj całoroczne domki kupuje się już z podstawowym wyposażeniem – często mogą znaleźć się w nim meble do salonu, kuchni oraz łazienki. Wyposażony zostaje również mały pokój i sypialnia. Im więcej zapłaci się za domek, tym z reguły wyposażenie jest ciekawsze i droższe, jednak to wybór dla osób, które nie posiadają własnych mebli, które mogliby wnieść do nowego domu. Tak przygotowany domek, aby stał się w pełni funkcjonalny, wystarczy podłączyć do kanalizacji, wodociągów oraz prądu i sprawdzi się doskonale zarówno w cieplejsze, jak i chłodniejsze dni.

Często sprzedawcy zawyżają cenę swoich domków holenderskich, mimo iż różnica nie jest spora. Zazwyczaj metraż domów pozostaje taki sam lub jest niewiele większy. Na cenę ma wpływ przede wszystkim wygląd zewnętrzny takiego domku (droższe mogą przypominać nawet parterowe domy murowane), a także wyposażenie wnętrza. Warto wiedzieć, że ściany w domku można przerabiać, poszerzając tym samym konkretne pomieszczenia. Z uwagi na to, że domy są mobilne, zawsze można je w łatwy sposób sprzedać osobom z drugiego końca kraju.