Przejdź do treści

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

  • przez

Pompy ciepła to wciąż stosunkowo nowe urządzenia, które służą ogrzewaniu budynków, najczęściej jednorodzinnych. W związku z tym, że nie są one jeszcze tak popularne, powstało wiele mitów i obaw przed nimi, które zniechęcają inwestorów do wyboru tego typu rozwiązań.

Najlepsze pompy ciepła

pompa ciepłaInstalacja pompy ciepła może wydawać się dość drogą inwestycją, jednak biorąc pod uwagę całkowite koszty inwestycji, często okazuje się, że jest to błędne pojęcie. W przypadku pompy ciepła nie ma konieczności zagospodarowania części domu na kotłownię i magazyn opału, a także budowy komina co jest niezbędne w przypadku kotłów na paliwo stałe, ponadto nie wymaga ona wykonania przyłączenia dodatkowych instalacji, jak w przypadku kotłów gazowych. Kolejną obawą inwestorów jest mylne uznawanie pompy ciepła za nowe i niesprawdzone urządzenie. W rzeczywistości pompy ciepła znane są już od ponad 100 lat, jednak początkowo wykorzystywane były one w celach innych niż ogrzewanie budynków. Znani producenci współczesnych pomp ciepła swoje urządzenia dla klientów indywidualnych sprzedawali już od połowy ubiegłego wieku, jednak w Polsce technologia ta rozpowszechniana jest dopiero od kilkunastu lat. Kolejna obawa inwestorów związana jest prawdopodobnie z niewielkimi wymiarami urządzenia – obawiają się oni, że pompa ciepła nie zdoła sama ogrzać całego domu do oczekiwanego stopnia. Prawda jest taka, że uzależnione jest to od rodzaju i mocy zastosowanego urządzenia.

pompa ciepłaPrzykładowo pompa gruntowa będzie w stanie samodzielnie ogrzać dom nawet podczas silnych mrozów, jednak pompy powietrzne pracują samodzielnie, aż temperatura na zewnątrz osiągnie około -10 stopni Celsjusza – włącza się wówczas grzałka elektryczna lub inne urządzenie, które wspomaga pracę pompy. Nowoczesne urządzenia z kolei są coraz lepiej przystosowane do bardzo niskich temperatur i coraz częściej można spotkać się z pompami powietrznymi, które samodzielnie ogrzeją dom nawet przy temperaturze na zewnątrz osiągającej – 20 stopni. Inwestorzy często obawiają się, że zastosowanie pompy ciepła nie zapewni niskich kosztów ogrzewania i eksploatacji urządzenia. Prawda jest, że na te koszty bezpośredni wpływ ma klasa, jakość i odpowiednio dobrane parametry urządzenia do ogrzewanego domu. Pompa ciepła niskiej klasy będzie osiągała niższą efektywność, co bezpośrednio przełoży się na zwiększone zużycie energii elektrycznej.

Inwestycja w pompę ciepła powinna być rozpatrywana indywidualnie i uzależniona od kosztów inwestycji, ogrzewania, oraz kubatury pomieszczeń ogrzewanych. W przypadku nowych budynków warto już na etapie projektowania opracować kilka różnych opcji i wybrać tę optymalną pod kątem korzyści i możliwych oszczędności – wówczas można mieć pewność, że wybrana opcja jest tą właściwą.