Przejdź do treści

Na czym polega metoda natrysku pianki poliuretanowej?

natrysk pianki poliuretanowej

Ocieplanie poddaszy styropianem to już dawno przeżytek, powoli odchodzi się także od ocieplania za pomocą wełny mineralnej. Dlaczego? Z tego względu, iż istnieje jeszcze jeden materiał ociepleniowy, którego parametry sprawiają, że stanowi on najlepszy wybór przy ocieplaniu pomieszczeń wewnętrznych.

Natrysk pianki to dobra izolacja cieplna

natrysk pianki poliuretanowejTo pianka PUR. W dodatku jej aplikacja nie jest droga. Tani natrysk pianki poliuretanowej to usługa, którą świadczą doświadczone firmy budowlane specjalizujące się w wykonywaniu izolacji cieplnych. Zaletą tej metody jest to, że powstała z jej wykorzystaniem powłoka charakteryzuje się stuprocentową szczelnością – tani natrysk pianki poliuretanowej pozwala na dostanie się w najmniejsze nawet zakamarki i zapełnienie każdej szczeliny. Piana PUR doskonale przylega do podłoża, czego nie uświadczyliśmy przy izolacji z wełny mineralnej, którą trzeba było dodatkowo przyczepiać do powierzchni gwoździami i sznurkami. Osoby zastanawiające się nad tym, z jakiego materiału wykonać izolację, często wskazują także na kwestie związane z dźwiękoszczelnością – ważna dla nich jest odpowiednia akustyka wnętrza – nie chcemy przecież słyszeć hałasu dobiegającego z ulicy, nie chcemy też, by inni denerwowali się hałasem generowanym przez nas samych. To dlatego dźwiękoszczelna pianka PUR jest dobrym wyborem, mimo iż jej głównym przeznaczeniem nie jest izolacja akustyczna – posiada jednak właściwości, które sprawiają, że sprawdza się w tej roli znakomicie.

natrysk pianki poliuretanowejIstotnym parametrem jest także to, czy zastosowanie takiej pianki jest bezpieczne dla zdrowia – według producentów produkty PUR są chemicznie obojętne, nietoksyczne oraz hipoalergiczne. Dodatkowo chronią pomieszczenie przed wilgocią, grzybami i bakteriami, a więc tworzą nam doskonałą barierę przed tym, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wydaje się więc, że wybór pianki PUR jest dla nas najlepszy. Gdy już podjęliśmy decyzję, możemy zastanawiać się, jak przebiega taki tani natrysk pianki poliuretanowej. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia – na tym etapie należy osłonić folią okna, aby ich nie zabrudzić, a także zamontować wieszaki do krokwi, na których (po wykonaniu izolacji) będziemy mogli umieścić płyty kartonowo-gipsowe. Następnie możemy przejść do etapu właściwego, a więc wykonania natrysku pianki PUR. Natrysk powinien być równomierny i przeprowadzony bezpośrednio na dany element, nakładanie powinno przebiegać w kierunku od dołu do góry.

Pianka PUR bardzo szybko rozrasta się nawet kilkudziesięciokrotnie – dzięki temu tworzy się równa, szczelna powłoka izolacyjna. Po izolacji dużych powierzchni, możemy przejść do zastosowania natrysku pianki poliuretanowej do wykończenia stolarki okiennej oraz kanałów wentylacyjnych.