Przejdź do treści

Dachy – materiały pokryciowe

dachy

Dach domu to coś, co widać z daleka. Jest widoczny nawet przez najwyższy płot czy drzewa. Dlatego też wiele osób dba o estetykę dachów. Wybiera się pokrycie, które pasuje estetycznie do domów pod względem kolorystycznym. Najczęściej wybierane są czerwone lub podobne dachówki ceramiczne, które pasują do jasnego tynku.

Różne rodzaje dachów

dachyCzęsto stosuje się też pokrycie w kolorze brązu lub granatowe. Są to kolory dachówek różnego rodzaju. Jednak dach można kryć nie tylko takim materiałem. Są dachy wykonywane w Warce, takie jak dachy z gontem, blachodachówką, czy dachówki betonowe. Czym się charakteryzują te materiały? Na pewno dachówka będzie najczęściej stosowana ze względu na niską cenę i w miarę łatwy montaż. Ponadto można ją dostać w wielu odcieniach, dzięki czemu dachówka będzie idealnie dopasować do koloru tynku i otoczenia. Dachówka ceramiczna jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, nie odbarwia się pod wpływem słońca, nie widać na niej zarysowań. Jej wadą jest to, że z czasem mogą pojawiać się na niej porosty i glonami, ponieważ dachówki mają porowatą strukturę ułatwiającą osadzanie się kropelek wody i rozwój niechcianych roślinek. Innym rozwiązaniem jest dachówka betonowa. Jest ona bardzo zbliżona do ceramicznej. Różnią się od siebie ciężkością. Beton jest cięży, więc dachówka jest nieco trudniejsza do zamontowania, jednak zapewnia lepszą izolację cieplną (wahania temperatur nie są odczuwalne). Na betonie jednak też mogą pojawiać się wykwity porostowe.

dachyDrugim rozwiązaniem są pokrycia z blachy. Jest blacha płaska, trapezowa czy blachodachówka. Ta ostatnia jeśli zostanie dobrze położona to może przypominać nawet dachówkę ceramiczną. Jej montaż jest bardzo łatwy, a blacha jest zabezpieczana przed działaniem korozji. Jednak jej trwałość nadal jest niższa niż dachówki. Zaletą jest za to łatwość montażu. Blacha trapezowa może nie pasuje do domów jednorodzinnych, ale w nowoczesnych projektów się sprawdzą. Trzecim rodzajem pokrycia dachowego są dachy z Grójca z gontu. Wygląda on jak płaska dachówka. Jest bardzo lekki, łatwy w montażu, cena również jest bardzo kusząca. Deszcz czy spadające kasztanu z drzewa nie będą słyszalne na dachu z gontu.

Gont skleja się sam w procesie samowulkanizacji, w dodatku woda ani wiatr nie będzie się przez niego przedostawał. Jednak trwałość gontu jest bardzo mała, jest on w stanie przetrwać jakieś dwadzieścia lat, kiedy trwałość dachówki to jakieś sto lat, a blachy około pięćdziesięciu. Trzeba się zatem nastawić na wymianę pokrycia dachowego.