Przejdź do treści

Dlaczego tokarka do drewna jest stosowana w stolarni?

tokarka do drewna

Produkcja mebli, schodów oraz innych elementów wykończenia wnętrz wykonywanych z drewna wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu, który doskonale sprawdzi się podczas obróbki różnych gatunków tego naturalnego materiału. Do wytwarzania części okrągłych stosuje się tokarki, których działanie polega na skrawaniu wierzchniej warstwy materiału z obracającego się kawałka drewna.

Tokarka do elementów obrotowych

tokarka do drewnaW wielu warsztatach meblarskich wciąż znajdziemy klasyczną tokarkę, która daje wiele możliwości fachowcom. Tokarka do drewna jest urządzeniem mechanicznym, które znajduje bardzo wiele zastosowań w stolarstwie. Doskonale sprawdzi się do wytwarzania elementów tralki balustrady lub innych zdobień, które mogą zostać wytworzone podczas obrotu krawędziaka. Oznacza to, że tokarka do drewna wolnostojąca daje możliwość produkowania tak zwanych elementów obrotowych. W okół urządzenia powinno znajdować się odpowiednio dużo miejsca, aby pracownik mógł swobodnie wykonywać swoją pracę. W przypadku maszyn ręcznych, narzędzie skrawające znajduje się w ręku fachowca – to on decyduje jakiego noża użyć do skrawania, jak długo powinien toczyć się dany element oraz kiedy przerwać pracę. Dzięki temu, że detal jest w ciągłym ruchu – obraca się od momentu uruchomienia maszyny, aż do jej wyłączenia – wprawiony stolarz jest w stanie wykonać znacznie więcej czynności niż tylko skrawanie.

tokarka do drewnaPo nadaniu odpowiedniego kształtu kawałkowi drewna zamienia nóż na papier ścierny i przykładając go w odpowiedni sposób bardzo sprawnie szlifuje uzyskany detal. Następnie przy użyciu suchego pędzla „odkurza” element, a na samym końcu pokrywa go lakierem lub farbą. Na wykonanie wszystkich tych czynności pozwala tradycyjna tokarka do drewna, która znajduje się w warsztacie. W bardziej nowoczesnych stolarniach znajdują się maszyny sterowane numerycznie, które wystarczy jedynie odpowiednio zaprogramować, aby wykonały konkretną pracę. Pomimo, że tokarka należy do grupy najprostszych maszyn do wykonywania obróbki skrawaniem, wiele osób decyduje się właśnie na jej wykorzystanie dzięki temu, że działa bardzo sprawnie i precyzyjnie. Wolnostojąca tokarka do drewna cieszy się tak duża popularnością, ponieważ jest wystarczająco funkcjonalna aby sprostać oczekiwaniom stolarza.

Może nie jest tak precyzyjna jak frezarki CNC lub inne, wielofunkcyjne centra obróbcze sterowane komputerowo, jednak w warsztacie zajmującym się produkcją mebli drewnianych nie jest potrzebne bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie. Tokarka do obróbki drewna to doskonały wybór pod względem praktycznym i ekonomicznym.