Przejdź do treści

Jakie drewno kupić do kominka

suche drewno kominkowe

Kto z nas nie marzył kiedykolwiek o własnym kominku w salonie? W jego cieple moglibyśmy odpoczywać po ciężkim dniu, czytać książki. To prawdziwy komfort, dlatego w nowoczesnym budownictwie kominek stanowi podstawowy element wyposażenia pokoju dziennego. Choć już sam zakup kominka i jego montaż potrafi sporo kosztować, na tym nasza inwestycja się nie kończy.

Wybór drewna opałowego

suche drewno kominkoweMusimy przecież regularnie dostarczać do kominka odpowiednie paliwo opałowe. Oczywiście jest to zawsze drewno, jednak nie każdy wie, że w zależności od gatunku drzewa, może ono inaczej pachnieć podczas spalania, wytwarzać inną ilość dymu i, przede wszystkim, posiadać inną kaloryczność. A to przecież właśnie od wartości opałowej drewna zależy to, ile ciepła uzyskamy z jego określonej ilości. Dlatego jeżeli już kupiliśmy swój własny kominek – skupmy się teraz na wyborze odpowiedniego drewna. Powinno być ono przede wszystkim suche. To oczywiste, że mokre drewno pali się gorzej, ponadto wiąże się z wyższą emisją CO2 do atmosfery, dlatego powinniśmy go unikać. Z kolei, decydując się na suche drewno kominkowe z Rybnika, powinniśmy pamiętać o tym, aby wybierać tylko to drewno, które pochodzi z drzew liściastych! Drzewa iglaste zupełnie nie nadają się do tego celu.

suche drewno kominkoweIch drewno wypełnione jest niestety żywicą, dlatego spalanie wygląda nieciekawie, drewno strzela, a żywica osadza się na ściankach kominka. Plamy z niej są bardzo trudne do usunięcia. To zresztą są najmniejsze wady, gdyż większym problemem jest duża ilość dymu oraz sadzy, która będzie osiadać w przewodzie kominowym, co w krótkim czasie może sprawić, że będzie on mniej efektywny. Z kolei z drewnem liściastym nie ma takich problemów. Firmy sprzedające drewno opałowe polecają zwłaszcza drewno twarde, gdyż ono charakteryzuje się najwyższą kalorycznością. To drewno pochodzące z dębu, buku lub grabu. Nieco gorsze właściwości ma drewno miękkie z lipy czy topoli, ponieważ jest lżejsze. Będziemy musieli wówczas częściej dokładać do kominka – paliwo będzie szybciej się kończyć, a więc czekają nas większe wydatki. Pamiętajmy też o tym, że drewno przed użyciem powinno być odpowiednio długi czas sezonowane!

Tylko w ten sposób uzyskamy odpowiedni poziom jego wilgotności, a więc będzie się ono dobrze palić. Kierując się tymi wskazówkami, z pewnością będziemy mogli cieszyć się najlepszym drewnem opałowym, które zapewni nam optymalne ciepło w kominku. Pamiętajmy jednak również o tym, aby wybierać drewno od sprawdzonego dystrybutora, który oferuje je w przystępnej cenie.