Przejdź do treści

Eko wiata do ogrodu

wiaty drewniane do ogrodu

W ogrodzie możemy postawić wiele różnych konstrukcji, mogą to być altanki, domki ogrodowe, szopki, wiaty. Wybór jest naprawdę szeroki, wszystko zatem zależy od tego, czego potrzebujemy. Jeżeli na przykład chcemy tylko mieć gdzie przechowywać drewno kominkowe, aby dobrze się wysuszyło, możemy zdecydować się na małą wiatę ogrodową, która będzie pełniła rolę drewutni.

Wiaty z dobrym daszkiem

wiaty drewniane do ogroduNależy przy tym pamiętać, że drewna nie można kłaść bezpośrednio na podłodze, ponieważ będzie ciągnęła do niego wilgoć z dołu, zatem konstrukcja powinna posiadać także deski przy podłodze, aby drewno układać nieco wyżej. Poza tym takie eko wiaty drewniane do ogrodu muszą mieć solidne daszki, aby deszcz nie przeciekał przez nie i aby drewno nie mogło zamoknąć. Najlepiej jest zdecydować się na daszek dwuspadowy, wówczas woda będzie po prostu z niego ściekała. Równocześnie taki dach musi mieć odpowiednią wytrzymałość na obciążenia, ponieważ zimą może na nim zalegać mnóstwo śniegu. Konstrukcja musi być więc wyjątkowo solidna. Ale dlaczego zdecydować się właśnie na ekologiczną wiatę z drewna, a nie na przykład na taką murowaną? Po prostu dlatego, że ta pierwsza prezentuje się o wiele lepiej. Drewno to materiał naturalny, dlatego dobrze prezentuje się w ogrodzie, tworzy z nim harmonijną całość.

wiaty drewniane do ogroduObiekt murowany nie wygląda tak samo dobrze. Tego zdania jest wiele osób, choć jest to oczywiście wybór indywidualny. Należy przy tym pamiętać, że czeka nas więcej obowiązków do wypełnienia w przypadku obiektów drewnianych, a mianowicie musimy pamiętać o ich regularnej konserwacji. Taka bowiem wiata drewniana musi być wcześniej zaimpregnowana, tylko w ten sposób uzyska ona bowiem odporność na negatywne czynniki atmosferyczne. Dobrze wiemy, że w kontakcie z wodą drewno gnije i butwieje, natomiast w kontakcie ze słońcem – może próchnieć czy blaknąć. Jeżeli nie chcemy, aby nasza wiata już po krótkim czasie eksploatacji wyglądała nieatrakcyjnie, musimy ją zabezpieczyć za pomocą odpowiednich impregnatów. W dodatku zabieg impregnowania należy powtarzać regularnie, najczęściej raz do roku. Gdy tylko to zaniedbamy, możemy liczyć się z negatywnymi skutkami.

Konkludując, drewniane wiaty do ogrodu to rozwiązanie ekologiczne, jednakże wymagające. Powinien o tym wiedzieć każdy, kto się na nie zdecyduje. Choć drewno jako materiał naturalny prezentuje się wyjątkowo dobrze, równie szybko może stracić swoje walory jeżeli będzie narażone na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dlatego musimy takie wiaty regularnie impregnować.