Przejdź do treści

Gdy dom ogrzewa się sam

pompy ciepła

Warszawa jest wprawdzie stolicą Polski, ale to Wrocław staje się pomału najważniejszym miastem dla ludzi poszukujących ekologicznych rozwiązań w budownictwie. To tutaj bowiem powstał zarówno pierwszy dom na tyle energooszczędny, że otrzymał dotację z NFOŚIGW, jak i pierwszy w naszym kraju budynek mieszkalny, zasługujący na miano pasywnego.

pompy ciepłaNie wiemy, czym sobie zasłużyło to miasto, na takie wyróżnienie, ale wiemy, że moda na eko-budowle zaczyna rozprzestrzeniać się na cały kraj. Co rusz powstają firmy montujące przykładowo pompy ciepła i specjalizujące się w przebudowach starych domów do nowych technologii energooszczędnych.
Oszczędność, jaką może uzyskać inwestor na przestrzeni kilku lat użytkowania zmodernizowanego domu, jest wprost niewyobrażalna. To kwoty rzędu kilkunastu tysięcy rocznie zaoszczędzonych na samym ogrzewaniu, a jeśli dodamy do tego nowatorskie pomysły pozyskiwania energii takie jak: solary słoneczne, własne oczyszczalnie ścieków, technologie pozyskiwania deszczówki czy wreszcie agregaty prądotwórcze, w portfelach właścicieli takich domów pieniądze będą mnożyć się z miesiąca na miesiąc.
Wielkie znaczenie w tego typu budownictwie ma m.in. rekuperacja, której podstawą jest urządzenie zwane rekuperatorem. Jego koszt zależy od mocy i rodzaju i waha się od kilku do kilkunastu tysięcy euro. Jak jednak twierdzą specjaliści, korzyści tego typu inwestycji, mogą nas zaskoczyć.

Dzięki takim systemom dom pozyskuje ciepło z zewnątrz, wyrównuje temperaturę między pomieszczeniami i bardzo często jest świetnym rozwiązaniem dla alergików, bo filtruje powietrze i nie dopuszcza do osiadania kurzu i pyłu w domach. W tych, budowanych w technologii pasywnej, gdzie także montuje się rekuperatory nie trzeba już montować żadnych kaloryferów, kominków czy grzejników. A dom ogrzewa się sam.