Przejdź do treści

Idealne drzwi do naszego domu

Drzwi zewnętrzne pełnią wiele funkcji – zabezpieczają dom przed intruzami, zapewniają izolację termiczną oraz akustyczną, a także stanowią doskonałą wizytówkę budynku. Wybierając drzwi zewnętrzne, należy wziąć pod uwagę różne czynniki oraz materiał, z jakiego powinny być wykonane.

Ile kosztują drzwi zewnętrzne?

drzwi gostyninNa rynku można znaleźć drzwi do domu w różnych przedziałach cenowych. Najtańsze modele zaczynają się już od 1000 do 1500 zł, trzeba jednak pamiętać o tym, że ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Żeby drzwi zewnętrzne dobrze spełniały swoje funkcje, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, a ich konstrukcja powinna być odporna na uszkodzenia. Jeśli zależy nam na tym, żeby skrzydła posłużyły w idealnym stanie przed długie lata, nie idźmy na kompromis. Tanie drzwi mogą szybko ulec uszkodzeniu czy wypaczeniu, a ich właściwości izolacyjne nie będą spełniały naszych oczekiwań. Dobrej jakości, solidne skrzydła wraz z ościeżnicą i zabezpieczeniami antywłamaniowymi to koszt od 3000 zł. Na rynku są oczywiście również droższe modele – dodatkowo wzmocnione, z elementami ozdobnymi, które nie tylko chronią dom, ale również doskonale wpisują się w wygląd budynku. Ceny kompletnego skrzydła z ościeżnicą mogą też wahać się w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Drzwi drewniane kosztują od 2000 do 9000 zł, a stalowe – 1000-5000 zł. Jeśli interesują nas wejściowe drzwi Gostynin to miasto, gdzie znajdziemy wielu cenionych producentów. Niemniej jednak, istnieje wiele czynników, które powinny spełniać solidne drzwi zewnętrzne. Przede wszystkim skrzydło wraz z ościeżnicą powinno mieć odpowiednie wymiary – minimum 90 cm szerokości oraz minimum 200 cm wysokości. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest również współczynnik przenikania ciepła U – od niego zależy, czy drzwi będą chronić budynek przed stratami ciepła, a co za tym idzie, przed zwiększeniem wydatków na ogrzewanie. Współczynnik U nie powinien przekraczać 2,6 W/ (m2*K). Izolacja akustyczna to kolejny istotny wskaźnik, który należy wziąć pod uwagę. Współczynnik izolacji akustycznej wyrażony w decybelach, powinien wynosić od 30 dB. Kolejnym czynnikiem jest materiał, z którego zostały wykonane drzwi. Na rynku mamy modele z tworzywa sztucznego, stalowe i drewniane. W sprzedaży dostępne są również modele aluminiowe, drewniano-aluminiowe, a także z włókna szklanego. Drzwi wejściowe do budynku chronią dom przed utratą temperatury, co ma ogromne znaczenie w sezonie jesienno-zimowym. Skrzydła zewnętrzne zabezpieczają przed wiatrem, mrozem, deszczem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi, które negatywnie wpływają na komfort termiczny w domu. Straty ciepła bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia nakładów na ogrzewanie, a zatem przez nieszczelne drzwi wejściowe gospodarstwo domowe może wiele tracić. Oprócz tego drzwi chronią przed hałasami z zewnątrz – odgłosami przejeżdżających samochodów itd.

Komfort użytkowania drzwi zewnętrznych to bardzo istotny czynnik, na który należy zwrócić uwagę przy wybieraniu skrzydeł wejściowych. Ważny jest przede wszystkim rozmiar drzwi, który ma pozwalać nie tylko na swobodne wchodzenie i wychodzenie z budynku, ale także wnoszenie mebli oraz innych przedmiotów wielkogabarytowych. Można zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe o szerokości ok. 2070 cm. Wygodne musi być także otwieranie i zamykanie drzwi – jeśli skrzydło otwiera się na zewnątrz, nie zajmuje miejsca w przedpokoju. Bardzo popularne są również drzwi z oszkleniem – warto je wybrać, jeśli zależy nam na doświetleniu hallu.