Przejdź do treści

Instalacja gwarantująca bezpieczeństwo w trakcie burzy

instalacje odgromowe

Mieszkając na wsiach, w domkach jednorodzinnych umiejscowionych między drzewami trzeba pamiętać o tym, że niezbędne będą dodatkowe zabezpieczenia chroniące w przypadku nawałnic czy innych zjawisk pogodowych. Takie lokalizacje niestety często są narażone na silne wiatry oraz burze z piorunami niszczące wszystko co pojawi się na ich drodze.

Instalacje odgromowe nie są drogie

instalacje odgromoweDlatego mieszkańcy powinni pamiętać o tym, aby budować domy w odpowiedniej odległości od pasa drzew, ale również montować piorunochrony na wypadek wyładowań atmosferycznych. W większości budynków znajdujących się w mieście developerzy od razu brali pod uwagę instalację specjalnych piorunochronów, aby uniknąć wyładować oraz spięć elektrycznych. Częściej jednak narażone na wszelkie uszkodzenia z tego powodu są domy jednorodzinne znajdujące się na terenach zalesionych, gdzie znacznie bardziej odczuwalne są skutki załamań pogody. Instalacje odgromowe wcale nie należą do drogich i skomplikowanych. Wystarczy zadbać o połączenie między sobą zwodów i uziemienia, które pozwalają przenieść wytwarzaną energię Tego typu instalacje mają za zadanie głównie chronić przed powstaniem pożaru i uszkodzeniem instalacji elektrycznych w każdym budynku. Dobrze zamontowana instalacja odgromowa poprowadzona jest w niewielkiej odległości od elewacji domu, by nie było możliwości zmiany toru wyładowania, które skierowane jest w stronę ziemi.

instalacje odgromoweNajczęściej wykonane są z metalowych elementów, bądź żelbetonów ze względu na właściwości przewodników energii. Muszą znacznie przewyższać chroniony budynek, aby być pierwszym punktem, który może przechwycić wyładowanie. Dzięki nim czujemy się bezpieczniejsi w trakcie niepogody, ponieważ nawet w przypadku gdy piorun uderzy w pobliżu posiadając piorunochron zawsze wyładowanie będzie uziemiane. Istotnym elementem całej instalacji są również zaciski probiercze, które nadzorują rezystencję uziemienia bezpośrednio nad ziemią. Nie są to jednak wszystkie elementy, które składają się na instalację gromową, ponieważ obiega ona cały dom i musi być specjalnie zabezpieczona za pomocą uchwytów. Istnieje wiele rodzajów instalacji odgromowych, które możemy wybrać do swojego domu.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na rodzaj wpływa ona znacząco na nasze bezpieczeństwo podczas wyładowań atmosferycznych. Przechwytywanie tak dużej energii i doprowadzanie jej do ziemi zapobiega powstawaniu pożarów instalacji elektrycznych. Istotny jest także fakt, że piorunochron w trakcie burzy dba o bezpieczeństwo wszystkich urządzeń podłączonych do zasilania.