Przejdź do treści

Jak i czym powinno się myć panele?

Choć mycie paneli wydaje się prostą czynnością, to większość osób robi to źle. Znaczenie ma nie tylko sama technika, ale i temperatura wody, środek czyszczący użyty do mycia, a nawet kształt mopa. Pierwszym głównym błędem jest mycie powierzchni w gorącej wodzie. Choć tak łatwiej schodzą niektóre zabrudzenia, to w rzeczywistości niszczy się w ten sposób podłogę, a w szczególności panele.

Odpowiedni płyn do paneli

Dla uzyskania właściwego rezultatu mop przed użyciem powinien być nawilżony i czysty, a środek musi spełniać kilka warunków. W celu wybrania właściwego środka należy zapoznać się ze składem umieszczonym na etykiecie. Ważne jest, aby upewnić się, czy środki aktywne znajdujące się w płynie, nie zniszczą konkretnego rodzaju podłogi. Kolejną własnością takiego środka, powinno być zabezpieczenie paneli przed negatywnym wpływem wody oraz zatrzymywaniem się brudu. Można to osiągnąć dzięki składnikom, które odpowiadają za wzmocnienie powierzchni i jej odpowiednią strukturę. Środki do podłogi z naturalnym olejkiem mogą wypełnić ubytki w wierzchniej warstwie paneli i dzięki temu zapobiegają gromadzeniu się tam brudu. Płyn do paneli w swoim składzie powinien mieć również środki odpowiadające za jej szybkie schnięcie. Ułatwia to w dużym stopniu pracę i pozwala na zaobserwowanie, czy nie pojawiają się smugi.

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli, a nie każdy środek jest do nich przeznaczony. Powinno się upewnić przed zakupem, że ma się w domu specyfik, który albo jest dedykowany właściwemu rodzajowi podłóg, albo ma zastosowanie uniwersalne do różnych rodzajów powierzchni. Warto jednak zdecydować się na płyn do własnych paneli, gdyż będzie on prawdopodobnie zawierał nie tylko podstawowe środki czyszczące, ale również składniki, które odpowiadają za pielęgnację tych paneli. Można zawsze postawić na rozwiązania ekologiczne i wybrać specyfik, który zamiast składników pochodzenia chemicznego, posiada ich naturalne zamienniki. Trzeba zdecydować się co do zapachu i jego intensywności. W przypadku posiadania małych dzieci należy wybrać płyn, który nie sprawia, że posadzka jest śliska. Niektóre płyny nadają podłodze właściwości antypoślizgowych.

Przed umyciem podłogi należy ją przygotować. Pierwszym krokiem jest zebranie większych przedmiotów, pozamiatanie i przygotowanie roztworu płynu z wodą. Warto jednak zapoznać się z ulotką, na temat tego, ile powinno się stosować środka oraz w jakiej temperaturze powinna być woda. Ostatnim krokiem jest wybór odpowiedniego mopa do rodzaju podłogi. W czasie mycia podłogi można wywietrzyć pomieszczenia, co często pomoże w jej wyschnięciu.