Przejdź do treści

Jak naprawia się sterowniki silnika?

O dłuższego czasu samochody osobowe mają duża ilość podzespołów elektronicznych. Ich celem jest przede wszystkim usprawnianie działania poszczególnych podzespołów. Najczęściej używanym podzespołem elektronicznym jest oczywiście sterownik, który jest w stanie na przykład zmniejszyć zużycie paliwa.

Czy sterowniki silnika można naprawić?

naprawa sterownika silnikaOd dłuższego już czasu samochody osobowe są wyposażane w dużą liczbę elektronicznych podzespołów. Maja one różne funkcje, w zależności od tego, prace jakiego podzespołu mają usprawniać. Bardzo często stosowane sa jednak sterowniki silnika. Sterownik taki kontroluje zużycie paliwa, dostosowując je do tego, jak intensywnie silnik pracuje. Dzięki temu,  pozwala na osiągniecie znacznych oszczędności w zużyciu paliwa. Sterownik silnika jak każda inna część samochodu, może ulec jednak awarii. W takim wypadku szybko zauważymy, że użycie paliwa przez nasz samochód znaczeni wzrosło, a dodatkowo silnik znacznie bardziej się nagrzewa. W przypadku podejrzewania takiej usterki, jedyne, co może nam pomóc to naprawa sterownika silnika. Taka naprawa musi być jednak poprzedzona szczegółową diagnostyką, opartą na analizie dziennika błędu, ściągniętego ze sterownika. W dzienniku znajdują się kody błędów, dzięki którym można dowiedzieć się, co spowodowało usterkę naszego sterownika. W przypadku gdy za usterką stoi oprogramowanie, pomóc może nam albo reset sterownika, albo wgranie nowego oprogramowania, albo klonowanie sterownika. Reset sterownika jest wstanie pomóc, gdy usterka sterownika nie jest zbyt poważna. Najczęściej wykonywanym zabiegiem regeneracyjnym sterownika jest wgranie do niego nowego oprogramowania, co pomaga w dużej ilości przypadków. Gdy jednak i to okaże się nieskuteczne, jedynym zabiegiem regeneracyjnym pozostaje klonowanie sterownika. Ta regeneracja polega na wykonaniu kopii sternika, a następni na jej wgraniu do uszkodzonego elementu. W ten sposób udaje się rozwiązać zdecydowaną większość problemów zwianych z usterka oprogramowania sterownika. Innymi przyczynami awarii sterownika silnika może być jego zanieczyszczenie. Zabrudzenia, dostające się do sterownika może powodować jego skorodowanie. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana sterownika, lub też poszczególnych jego elementów, które zostały uszkodzone.

Sterowniki odgrywają coraz większą rolę w samochodach osobowych. Z tego względu dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób należy je naprawić. W tym celu należy znaleźć warsztat, który jest wyspecjalizowany w usuwaniu tego typu usterek podzespołów elektronicznych samochodów osobowych.