Jak powinno się projektować instalacje elektryczne?

Budynki prywatne a budynki użytkowane w celach przemysłowych, powinny posiadać zupełnie inaczej zaprojektowaną instalację elektryczną. Wynika to ze sporych różnic zarówno w zapotrzebowaniu na energię w tak różnie wykorzystywanych budynkach, ale także i w różnicach w ich wielkości. Dlatego też utworzenie takich instalacji należy zlecać profesjonalnym firmom energetycznym.

Instalacje elektryczne w różnych budynkach

instalacja elektryczna Jedną z bardziej samotnych kwestii, o którą należy zadbać podczas tworzenia takich instalacji, jest poznanie potrzeb, a raczej zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Tylko ten sposób powstawać mogą kompleksowe instalacje elektryczne, dostosowane do zapotrzebowania energetycznego danego budynku i je zaspokajające. Zazwyczaj szacuje się, że zapotrzebowanie energetyczne w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych będzie zdecydowanie mniejsze niż w dużych obiektach przemysłowych. Warto tutaj podkreślić różnice na przykład w tym, że urządzenia przemysłowe wymagają stałego dostępu do energii przez większą część doby, w odróżnieniu do tych w budynkach prywatnych. Urządzenia przemysłowe dodatkowo funkcjonują obecnie głównie dzięki automatyce przemysłowej, co powoduje, że nawet minimalna zmiana w napięciu energii może spowodować zakłócenia w ich działaniu.

dobry elektrykW przypadku budynków mieszkalnych głównym zabezpieczeniem takiej kompleksowej instalacji wydaje się więc instalacja odgromowa, oraz zastosowanie odpowiednich listew antyprzepięciowych. Znacznie mniejsza jest także liczba wszelkich przyłączy, i stosowane są głównie złącza kablowe, złącze od linii napowietrznej, oraz rozdzielnica główna. W przypadku jednak instalacji stosowanej w celach przemysłowych kluczowe jest stosowanie znacznie większej ilości zabezpieczeń oraz przyłączy. Kluczowe jest więc zastosowanie rozdzielnicy głównej, oddziałowej, obwodów rozdzielczych, jak również obwodów rozdzielczych. Aby utrzymać pewność zasilania niezależnie do warunków zewnętrznych, stosuje się na przykład układ rezerwowy, zasilany z różnych źródeł. Konieczne może być także sekcjonowanie szyn zbiorczych rozdzielnicy głównej zasilanych z oddzielnych transformatorów SN/nn.

Instalacje elektryczne, znajdujące się w budynkach prywatnych, wyglądają zupełnie inaczej niż te, które składa się w obiektach przemysłowych. Te drugie bowiem, muszą zaspokajać znacznie większe potrzeby zasilania ze strony używanych w danym przedsiębiorstwie maszyn. Kluczowe jest również w ich przypadku, aby zapewnić możliwość nieprzerwanego zasilania w energię przez cały czas niezależnie od warunków zewnętrznych.