Przejdź do treści

Jak prawidłowo zabezpieczyć zbiornik na olej?

zbiornik na olej opałowy

Ogrzewanie domu za pomocą oleju opałowego jest bardzo wygodne. Nie wymaga to od domowników dużego zaangażowania. Wystarczy tylko zaplanować regularne przeglądy i odpowiednio konserwować zbiornik. Jednak przy instalacji całej konstrukcji, należy pamiętać, o jej prawidłowym zabezpieczeniu.

Zbiornik do magazynowania oleju

zbiornik na olej opałowyDzięki temu uniknie się większych problemów. Oczywiście na samym początku, należy zdecydować, gdzie chce się umieścić wybrany zbiornik. Następnie trzeba zadbać o jego warstwę antydyfuzyjną. Stosowana jest głównie po to, by zapobiec wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu oleju na zewnątrz, co z czasem może stać się uciążliwe. Fachowcy zalecają to szczególnie wtedy, kiedy sprzęt znajduje się w domu, nawet jeśli będzie to piwnica, która nie jest często wykorzystywana. Ważny jest także materiał, z którego wykonany jest zbiornik na olej opałowy. Jeśli jest to tworzywo sztuczne, nie potrzebuje on zabezpieczenia przed korozją. Jednak na stalowych, rdza można pojawić się bardzo szybko. Jeszcze bardziej są na nią narażone, kiedy znajdują się na dworze. Aby zapobiec całemu procesowi, stosuje się specjalną farbę, którą trzeba pomalować pojemnik. Innym rozwiązaniem jest instalacja na ścianach tworzywa sztucznego, które również zapobiegnie korozji. Oczywiście zbiornik może być narażony na uszkodzenia również wewnątrz.

zbiornik na olej opałowyW takim przypadku stosuje się specjalne tworzywo, którym powleka się jego powierzchnię. Wiele osób stosuje także tzw. anodę magnezową, którą należy połączyć z płaszczem. W ten sposób uniknie się korozji. Właściciele domów, którzy stosują olej, muszą również zapobiegać jego wyciekom. Jeśli coś takiego zdarzy się w zbiornikach jednopłaszczowych, poinformuje o tym specjalne sonda, która ocenia szczelność konstrukcji. Fachowcy jednak zalecają zastosowanie wanny, w której umieszcza się zbiornik, co dodatkowo wszystko zabezpiecza. Z kolei te dwupłaszczowe posiadają ciecz pod ciśnieniem, która znajduje się między płaszczami. W związku z tym, jeśli nastąpi wyciek, zaczyna się ona wylewać, elektrody są odsłaniane i tym sposobem włącza się sygnalizacja wycieku. Należy również pamiętać, że zbiorniki nie mogą być przechowywane w temperaturze niższej niż dziesięć i wyższej niż czterdzieści stopni Celsjusza. Jeśli będzie ona większa, materiały, z których zostały wykonane, mogą zacząć się topić.

Według przepisów cała konstrukcja powinna być także zabezpieczona przed nagromadzeniem ładunków elektrostatycznych. Odpowiednia ochrona instalacji jest bardzo ważna. Należy o nią zadbać, by w przyszłości nie mieć większych problemów, nie tylko z wyciekami, ale też z trwałością zbiorników.