Przejdź do treści

Jak przebiega projektowanie wnętrz?

projektowanie wnętrz

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z oferty architekta, który pomoże w urządzeniu wnętrza domu lub mieszkania. Powody takiego działania są różne. Jedni nie mają czasu, żeby się tym zajmować, inni chcą mieć modne wnętrza, jeszcze inni nie znają się na wystroju wnętrz i wolą pozostawić to trudne zadanie profesjonaliście.

Projektowanie wnętrz krok po kroku

projektowanie wnętrzJednak bez względu na powody zatrudnienia architekta warto jest wiedzieć jak przebiega projektowanie wnętrz. Dzięki temu każdy będzie wiedział na co się nastawić i czego się spodziewać. Pierwszą rzeczą którą musi zrobić każdy projektant jest obejrzenie i obmierzenie pomieszczeń, które mają być aranżowane. Wymiary są bardzo ważne, ponieważ od nich zależy ile elementów można wprowadzić do danego wnętrza. Do małej łazienki nie wstawi się wanny, ale w dużej kuchni spokojnie można zastosować zabudowę z wyspą pośrodku. Obejrzenie wnętrza powinno być dokładne. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kształt, czy wielkość pokojów, ale także na stan techniczny okien, drzwi w przypadku gdy aranżowane jest starsze wnętrze. Kolejna ważna rzecz jeśli chodzi o projektowanie wnętrz to oczywiście rozmowa z klientem. Im więcej informacji uzyska architekt tym łatwiej będzie mu opracować szczegółowy koncept.

projektowanie wnętrzPodczas rozmowy trzeba rozpocząć tematy odnoszące się do ulubionych stylów wnętrzarskich, kolorów, materiałów, tego czy klienci stawiają na estetykę, czy funkcjonalność, na tradycję, czy nowoczesność. Równie ważna jest także kwestia finansowa, czyli na jakie wydatki można sobie pozwolić, jak również to, czy zamawiający ma już jakieś meble i/lub akcesoria, które koniecznie chce wprowadzić do wnętrza. Po obejrzeniu, wymierzeniu wnętrza i rozmowie z klientem architekt przechodzi do zadania właściwego, to znaczy do stworzenia wstępnego projektu. Obecnie rzadziej są to projekty rysowane odręcznie, a nawet rzadko tworzy się szkice komputerowe. Najczęściej projektanci pracują na wizualizacjach 3d, które można obracać pod różnym kątem. To pozwala na zobaczenie wnętrza z każdej strony. Architekt zapoznaje się także z ofertą sklepów meblowych i budowlanych, by stworzyć cennik realizacji zlecenia. Następnie projekt wraz z wyceną pokazywane są klientowi.

Jeśli warunki inwestycji mu się podobają to kwestia projektowa zostaje zakończona, jeśli ma zastrzeżenia to projekt/cennik wraca do architekta, który go poprawia wedle wskazań klienta i ponownie przedstawia go do oceny. Warto również zaznaczyć, że wielu projektantów zajmuje się również nadzorem ekipy budowlanej nad realizacją zlecenia, dzięki czemu klient może mieć pewność, że całość będzie wykonana tak jak to przewidywał projekt.