Przejdź do treści

Jak sprawić by dom był energooszczędny?

dom pasywny

dom pasywnyWysokie koszty ogrzewania domów i budynków sprawiają, że każdy, kto buduje lub remontuje dom myśli o wprowadzeniu rozwiązań energooszczędnych. Dzięki nim można znacząco ograniczyć koszty związane z ogrzaniem pomieszczenia i obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Budowa domu pasywnego jest związana z dużymi nakładami. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w większości są to wydatki jednorazowe. Inwestycja w dobrej jakości materiały dociepleniowe zwróci się w bardzo krótkim czasie.
Budowa domu energooszczędnego powinna się skupić na zapewnieniu w domu szczelnych okien, drzwi oraz na prawidłowym ociepleniu poddasza. Największe straty ciepła odnotowuje się właśnie w okolicy dachu. Jeżeli jeszcze dodatkowo pomieszczenia na poddaszu mają mieć charakter użytkowy, to zapewnienie dobrej warstwy ocieplenia jest niezbędne.
Ocieplenie poddasza wykonuje się przy użyciu wełny mineralnej lub wełny skalnej, którą można kupić w składach budowlanych i w sklepach budowlanych w wielu różnych rodzajach. Ocieplenie przestrzeni dachu powinno się składać z kilku warstw ocieplenia, jedynie dzięki temu można zagwarantować energooszczędność. Pierwsza warstwa wełny jest układana w przestrzenie pomiędzy krokwiami. Drugą układa się w przestrzenie pomiędzy profilami aluminiowymi, które przykręca się do krokwi. Trzecia, wypełniająca warstwa pokrywa całą połać dachu od środka pomieszczenia. Grubość warstwy izolacji dachu powinna wynosić od 25 do 30 cm grubości.

W nowoczesnych domach koniecznie trzeba zapewnić także nowoczesne systemy wentylacyjne. Dzięki nim można zapewnić właściwy mikroklimat w domu oraz prawidłowy obieg powietrza. Coraz więcej inwestorów decyduje się na zastosowanie równolegle wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej. Dzięki dodatkowemu urządzeniu do wentylacji zużyte powietrze szybciej jest zamieniane na świeże i w domu można utrzymać przyjemny chłód, nawet latem.