Przejdź do treści

Jak uszczelnić membranę dachową?

folia na dach

Membrana dachowa czyli folia nieprzepuszczająca wody musi być odpowiednio uszczelniona, aby dobrze spełniała swoje zadanie. Powinniśmy przyłożyć do tego szczególną wagę, gdyż pokrycie dachowe jest naprawdę ważne i stanowi podstawowy element konstrukcyjny całego budynku.

Folia na dach i taśmy reparacyjne

folia na dachMembrana nie tylko zabezpiecza poddasze przed wilgocią oraz wodą, ale także ogranicza straty ciepła. Aby jednak była naprawdę skuteczna, zadbajmy o jej prawidłowy montaż oraz wspomniane już uszczelnienie. Działanie membrany będzie efektywne, jeżeli szczelnie i dokładnie połączymy ją z pozostałymi elementami pokrycia dachowego. Podstawowym sposobem uszczelniania jest zastosowanie taśmy uszczelniającej. Z tego rozwiązania korzystają profesjonaliści. Nic dziwnego, w ten prosty sposób można uodpornić pokrycie dachowe przed działaniem wilgoci. W dodatku używanie taśm uszczelniających nie jest żadną trudnością i poradzi sobie z tym nawet osoba niedoświadczona. Pamiętajmy jednak o tym, aby dopasować rodzaj taśmy do danej folii na dach. Wybór zależy od tego, w jakim celu będziemy stosować taśmę – czy do łączenia membran z elementami konstrukcyjnymi, czy może do reperowania uszkodzeń oraz rozdarć położonej już folii. Jeżeli folia na dach została uszkodzona, wówczas powinniśmy sięgnąć po specjalne taśmy reparacyjne.

folia na dachTaśmy takie charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a przede wszystkim wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością, dlatego idealnie sprawdzają się właśnie do naprawy folii dachowej. Warto mieć taką taśmę reparacyjną zawsze na podorędziu, gdyż folia na dach może być uszkodzona nawet podczas transportu, jak też podczas montażu, gdy będzie miała styczność z ostrymi rantami dachówek lub z gwoździami. Jeśli chodzi zaś o samo uszczelnianie membran, tutaj w ofertach producentów znajdziemy taśmy jedno- i dwustronne wykonane z butylu – są z tego względu naprawdę odporne na pękanie. Taśmy reparacyjne zaś wykonuje się z dyspersji akrylowej zbrojonej za pomocą włókna poliestrowego, dlatego charakteryzują się nieco innymi właściwościami niż taśmy uszczelniające folię na dach.

Niezależnie jednak od działań, jakich będziemy się podejmować, musimy pamiętać o konieczności oczyszczenia dokładnie powierzchni przed przystąpieniem do pracy. Powierzchnia powinna być całkowicie wolna od kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń, jak też odtłuszczona, tylko w ten sposób zapewnimy odpowiednią przyczepność taśmy oraz jej wysoką siłę klejenia.