Jak wybrać dobry dom opieki?

Chyba każdemu z nas zależy na tym, aby całe swoje życie przeżyć w dobrych warunkach niezależnie od tego, jak bardzo będziemy schorowani i jakie będziemy posiadali fundusze na życie. W Polsce na szczęście wiele rodzin bardzo dba o seniorów i zapewnia im odpowiednie warunku, aby mogli spokojnie funkcjonować aż do czasu swojej śmierci. Bywa jednak tak, że z wielu względów nie możemy sprawować osobistej opieki nad starszymi już rodzicami, czy dziadkami. Wówczas musimy rozważyć znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca, w którym będą czuli się bezpiecznie.

Łódzkie domy opieki

domy opieki łódźWielu osobom nadal się wydaje, że oddanie bliskiej im osoby do domu opieki jest czymś karygodnym. To bardzo błędne przekonanie, ponieważ takie miejsca są właśnie po to, aby osoby starsze mogły godnie przeżyć swoje ostanie lata życia. Wiele osób, które trafiają do domów spokojnej starości, dopiero tam odkrywa życie na nowo i zaczyna z niego czerpać pełnymi garściami. W takich miejscach odbywają się bowiem liczne spotkania kulturalne i towarzyskie, co bardzo dobrze wpływa na seniorów i mobilizuje ich do wielu aktywności. Jeśli chodzi o prywatne domy opieki Łódź to miasto, w którym znajdziemy ich wyjątkowo dużo. Warto zaznaczyć, że do takich jednostek nie zawsze kieruje kogoś rodzina. Bardzo często osoby starsze same decydują się na mieszkanie w domach opieki, ponieważ wówczas mogą liczyć na towarzystwo innych osób oraz na bardzo dobrą opiekę. Moja sąsiadka marzyła wręcz o tym, aby dostać się do dobrego pensjonatu Zacisze, ponieważ w tym miejscu mogła liczyć na codzienną terapię, jakie potrzebowała, a na dodatek brać udział w bardzo interesujących zajęciach rysunku i szydełkowania. Poza tym dom seniora, który dla siebie wybrała, mieścił się w bardzo ładnym i schludnym budynku posiadającym duży park. Wśród łódzkich placówek jest wiele wartościowych miejsc tego typu. To, które wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od tego, jakiej pomocy i opieki oczekujemy. Niektóre instytucje są ukierunkowane na niesienie pomocy określonym grupom osób starszych, np. borykających się ze schorzeniami narządów ruchu.

W każdym większym mieście istnieje przynajmniej jeden dom spokojnej starości. Tego typu jednostki są albo dofinansowywane z pieniędzy państwa, albo działają całkowicie prywatnie. Niestety do jednych i drugich pensjonatów dedykowanych osobom starszym jest zazwyczaj długa kolejka chętnych. Na szczęście dziś już coraz mniej osób źle myśli o podobnych miejscach. Pamiętajmy zawsze, że w domach opieki seniorzy mogą liczyć na fachową pomoc personelu medycznego oraz znaleźć upragnione towarzystwo.