Przejdź do treści

Jaki wkład do komina wybrać?

wkłady kominkowe

Sercem każdego kominka jest wkład kominkowy. Powinien być odporny na działanie wysokich temperatur w trakcie wielogodzinnej pracy, ale też trwały i wydajny. Istotne jest też, by dobrze akumulował ciepło. Tylko który wybrać – żeliwny czy stalowy? Czym wyróżniają się poszczególne modele i jak dbać o nie na co dzień?

Wkłady stalowe i żeliwne

wkłady kominkoweJakie palenisko pasować będzie do wystroju nowoczesnego? Zakup pieca to duża inwestycja. Jest najczęściej podyktowana jest nie tylko względami estetycznymi, ale też praktycznymi. Pięknie ozdobiony kominek doskonale się prezentuje, stanowi też o charakterze pomieszczenia. To wokół niego chętnie gromadzimy się całą rodziną w jesienno-zimowe popołudnia i wieczory. By jednak przez długi czas spełniał swoją funkcję, a przy tym nie stwarzał żadnego zagrożenia, musi być dobrze wykonany. W tym względzie najistotniejsze są wkłady kominkowe, będące alternatywą dla tradycyjnego paleniska. Najczęściej dostępne na rynku i wybierane są wkłady stalowe i żeliwne. Te ostatnie najczęściej przybierają ozdobną formę choćby dlatego, że żeliwo daje się lepiej kształtować. Pozwala to na wykonanie artystycznych ornamentów. Z tego powodu żeliwne piece będą lepiej pasowały do wnętrz rustykalnych niż nowoczesnych.

wkłady kominkowe Jest to ponadto materiał bardzo odporny na działanie wysokich temperatur. Jeśli wkład był odlewany, na jego powierzchni próżno szukać spawów i połączeń, wówczas charakteryzuje się też szczelnością, co znacząco wpływa na jego żywotność. Do pomieszczeń minimalistycznych, nowoczesnych, bardziej pasować będą wkłady kominkowe wykonane ze stali. Palenisko w ich przypadku jest wyłożone elementami, których zadaniem jest akumulowanie ciepła. Są to najczęściej płyty z szamotu lub z wermikulitu. Zanim wybierzemy kominek, ważne jest również, by prawidłowo określić jego moc. Dobiera się ją do wielkości pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany. Przed zakupem należy się też upewnić, czy wybrany wkład kominkowy jest zgodny z normą kominkową PN-EN 13229. To gwarantuje bezpieczeństwo jego użytkowania. Większość z jego elementów ponadto jest wyprodukowana z elementów nienagrzewających się. Podłączenie kominka nie jest najczęściej zadaniem trudnym, jednak wymaga pomocy specjalisty, który ma stosowne uprawnienia.

W większości przypadków jest też ważne, by przewód kominowy, do którego podłączony jest piec czy kominek, miał wkład ze stali kwasoodpornej. Będąc tak przygotowanym, można z powodzeniem szukać modelu, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom i trafi w nasze gusta.