Przejdź do treści

Jakie materiały ścierne stosować do drewna?

  • przez

W ostatnim czasie zwraca się szczególną uwagę na konieczność stosowania profesjonalnych sprzętów jak również i materiałów do obróbki drewna. Wspomniane sprzęty wyróżniać się powinny przede wszystkim skutecznością jak też i wysoką precyzją działania. Tylko w takiej sytuacji ich wykorzystywanie będzie miało realny sens.

Jaki mamy wybór wśród materiałów ściernych?

Materiały ścierne do drewna to również bez wątpienia nowoczesne sprzęty w postaci na przykład szlifierki. Szczególnie popularnym i uważanym za bardzo wydajny ich rodzajem są szlifierki taśmowe. W przypadku konieczności wygładzenia na przykład drewnianych podłóg zaleca się stosowanie szlifierki cykliniarki. Najbardziej przystępne cenowo na tle innych podobnych rozwiązań są z kolei specjalne szlifierki oscylacyjne. Szczególnie często sięga się po nie w przypadku konieczności wykonywania różnego typu prac wykończeniowych. Plusem takiego sprzętu jest fakt, że będzie się on zazwyczaj bardzo dobrze sprawdzać również w przypadku mniejszych przestrzeni takich jak mieszkanie. Jest w stanie dotrzeć bowiem nawet do tych najtrudniej dostępnych zazwyczaj zakamarków. Jeżeli chodzi jednak o najlepsze materiały ścierne do drewna nie powinno się zapominać również o konieczności użycia dostosowanego do takich celów papieru ściernego. Ważna jest jednak w każdym przypadku jego granulacja czyli grubość ziarna. Im większa, tym zazwyczaj lepiej i łatwiej będzie zetrzeć daną drewnianą powierzchnię. Do określenia wielkości ziaren wybranego papieru wykorzystywany jest zazwyczaj zbliżony do siebie schemat. I tak numeracja P16 równoznaczna jest z ziarnem bardzo grubym. Tymczasem symbolem P1200 opisywane jest zazwyczaj ziarno bardzo drobne.

W przypadku bardziej miękkich gatunków drewna warto stosować lepiej delikatniejsze rodzaje papieru. Pozwolą one przede wszystkim na zachowanie większej precyzji podczas realizacji tego właśnie typu prac. Niezależnie od wybranych do szlifowania materiałów pamiętać należy niemal w każdym przypadku, aby nigdy zbyt mocno nie dociskać ich do podłoża. W ostatnim czasie znacznie więcej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej przykłada się do konieczności właściwego podejścia do obróbki drewna. W tym celu wykorzystywać należy różnego rodzaju sprzęty jak i materiały wyróżniające się również różnym poziomem skuteczności. Tylko w takim przypadku można zyskać pewność, że ich wydajność jak też i skuteczność działania będzie dostosowana lepiej do miejsca ich stosowania. Z pewnością w czasie wykonywania tych prac nie można obejść się bez szlifierki i odpowiedniego papieru ściernego.