Przejdź do treści

Jakie musimy mieć drewno do remontu domu?

  • przez
stary dom z drewna

Najczęściej ludzie budując dom drewniany popełniają jeden podstawowy błąd/ drewno, które jest budulcem jest często niesuszone i niestrugane. Dlaczego? Bo jest tańsze, lecz niestety to znacznie wpływa na jakość domu, a jednak nie chcemy być narażeni na remont domu drewnianego.

Remont domu drewnianego jest kosztowny

Pomimo, że jest tańsze i koszta budowy są tańsze to po jakimś czasie będzie nas czekała renowacja domów stary dom z drewnadrewnianych co oznacza, że koszty są wtedy większe. Jednymi ze szkód użycia takiego drewna są mniejsza wytrzymałość na zginani, podatność na pękanie ponieważ drewno cały czas pracuje. Ponadto wilgotność drzewa obniża wartości wełny mineralnej, którą jest ocieplony dom. Zbyt wilgotne drzewo jest podatne na pleśń i grzyby. W takim razie jakie powinno być drewno? Najlepszym drewnem jest drewno sosnowe lub świerkowe. Ta pierwsza z racji tego że jest sprężysta nie powinna być używana na elementy konstrukcyjne. Dzięki temu i czterostronnemu struganiu ominą nas szybkie remont domu drewnianego. Oczywiście drewno nie powinno mieć chorych sęków, powinno być zdrowe. Drzewo to ponadto powinno być klasy K27 co oznacza, że drzewo powinno być wytrzymałe co pozwoli nam na uniknięcie renowacja domów drewnianych. Drewno jeśli już oo tym mówimy aby zapewnić nam ochronę przed nie więcej niż 19% wilgotności co sprawi, że będzie ono elastyczne na tyle aby wytrzymać długo. Najlepsze do konstrukcji domów drewnianych jest drewno suszone komorowo, ponieważ nie zawiera ono żadnych larw ani zarodników pleśni czy innego paskudztwa. No i co najważniejsze drewno takie powinno być odporne na ogień więc strugane zdecydowanie tu wygrywa ponieważ po gładkiej powierzchni płomienie się ślizgają, dzięki gładkiej powierzchni drewna struganego owady tez maja trudniej aby dostać się do środka drewna.

Najwięcej problemów sprawia remont starego drewnianego domu, ponieważ poza rodzajem drewna uważamy również na to aby nie uszkodzić konstrukcji. Domy drewniane mają też plusy ponieważ można wybudować je stosunkowo szybko i z racji tego, że są lżejsze niż murowane to nie potrzebują, aż tak solidnych fundamentów, co nie powiedziane, że w ogóle ich nie potrzebują.