Przejdź do treści

Jakie powinny być meble warsztatowe?

  • przez

Warsztat samochodowy to specyficzne miejsce, które wymaga odpowiedniego wyposażenia. Plastik szybko by się tam odkształcił, drewno chłonęłoby płyny i oleje, a szkło by się zbiło. Maszyny w warsztacie są ciężkie, więc wyposażenie dookoła nich nie może być delikatne, natomiast gęste smary są trudne do usunięcia nie tylko z tkanin. Jakie powinny być zatem meble w warsztacie i w jakie modele warto zainwestować?

Metalowe meble w warsztacie

warsztat samochódStal to tworzywo nie tylko twarde i mocne, ale także gładkie, nieporowate, zatem łatwe do wyczyszczenia bez używania specjalistycznych środków i myjek ciśnieniowych. Nierdzewne meble warsztatowe z metalu to doskonała opcja. Metal nie odkształca się, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, zarysowania, wgniecenia), jak i chemiczne (substancje wykorzystywane przy naprawach). Metal nie brudzi się, nie pochłania zapachów i nawet po wielu latach będzie wyglądał tak samo dobrze, jak w dniu zakupu. Wyposażenie warsztatowe powinno być także bardzo praktyczne. Nie musi być dobrze wyglądać, czy mieć niesamowitych kształtów. Lepsze są wersje proste, ale funkcjonalne. Dobrym produktem są na przykład mobilne wózki warsztatowe, jak również szafki i tablice wieszane na ścianach. Wózki na kółkach są pojemne i mają praktyczny blat roboczy. Można na nich ustawić wszystko, co potrzebne przy wymianie oleju, naprawie klimatyzacji, czy sprawdzeniu pracy silnika.

naprawa samochoduNatomiast korkowe tablice z haczykami i otwarte szafki pozwalają na zawieszanie/ustawianie narzędzi rzadziej używanych, które jednak powinny być na widoku w razie potrzeby. Bardzo ważne jest to, by całe wyposażenie warsztatu było niepalne lub trudnopalne, odporne na działanie szkodliwych substancji, jak również na działanie wody. Podczas sprawdzania instalacji elektrycznej może pójść iskra, przy wymianie filtrów wyleje się olej na podłogę. Meble metalowe są tutaj bezpieczną opcją, ale także podłogi, ściany i drzwi powinny posiadać stosowne atesty, które gwarantują że przebywanie w takim warsztacie niczym nie grozi. Bezpieczeństwo to sprawa kluczowa dla każdego fachowca.

Wybór mebli warsztatowych nie jest czymś bardzo trudnym. Wiadomo że produkty wrażliwe na uszkodzenia się na pewno nie sprawdzą, a że funkcjonalność jest ważniejsza niż estetyka. Meble ze stali nierdzewnej, takie jak wózki warsztatowe, stoły robocze, czy szafki z pewnością sprawdzą się w każdym serwisie samochodowym. Obecnie jest wielu producentów takich produktów, zatem każdy mechanik bez problemu znajdzie modele odpowiednie dla siebie.