Przejdź do treści

Korektory pH niezbędne do basenów

ph do basenu

Ktokolwiek odwiedził kiedyś jakąś publiczną pływalnię, na pewno zapamiętał panujący tam specyficzny zapach – to w głównej mierze zasługa chloru, który dba o czystość wody. Przez publiczne baseny każdego dnia przewija się cała masa ludzi, dlatego ze względów higienicznych konieczne jest stosowanie odpowiednich środków chemicznych pozwalających na utrzymanie właściwych, zgodnych z przepisami sanepidu warunków.

Odpowiednie ph wody basenowej

ph do basenuUżycie chloru hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów, które mnożą się w ekspresowym tempie w zbiornikach wodnych przeznaczonych do użytku publicznego. Alternatywą dla dezynfekcji chlorem jest stosowanie aktywnego tlenu. Z kolei korektor pH do basenu pozwala na utrzymanie właściwego działania tych środków chemicznych. Od współczynnika kwasowości wody zależy jej zdatność do użytku – zbyt niski lub zbyt wysoki współczynnik może blokować działanie chloru lub powodować gromadzenie się osadu na ścianach basenu, a nawet wyrządzać podrażnienia skóry u korzystających z kąpieli. Dlatego stosowanie odpowiedniego korektora pH jest tak bardzo ważne – bez tego specyfiku kąpiel w basenie może się okazać niebezpieczna dla zdrowia lub powodować występowanie reakcji alergicznych na skórze. Żeby woda była przyjazna człowiekowi, jej odczyn nie może być ani kwaśny, ani zasadowy – musi mieć wartość neutralną, która wynosi około 7 pH.

ph do basenuWybór specyfiku zależy od tego, uzyskania jakiego efektu potrzebujemy. W tym celu należy przeprowadzić prosty test określający kwasowość wody w basenie – służą temu specjalne próbniki, w które zaopatrzyć się można w każdym sklepie chemicznym. Kiedy już ustalimy stan naszej wody, wtedy należy wybrać preparat podwyższający lub obniżający kwasowość płynu – dostępne są specjalne proszki i płyny. Ze względu na ich wydajność zaleca się stosowanie proszków, które dzięki odpowiedniemu przetworzeniu, zawierają skondensowaną ilość roztworu. Ich działanie jest niemal natychmiastowe, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką. Utrzymanie właściwego współczynnika pH w wodzie basenowej ma przede wszystkim wpływ na bezpieczeństwo kapiących się w nim ludzi, jednak pozwala również na utrzymanie samego basenu w dobrej kondycji.

Odczyn zasadowy działa bowiem szkodliwie na metalowe elementy konstrukcji, takie jak drabinki, ale także na całą konstrukcję hydrauliczną, która nie jest widoczna z zewnątrz, a od właściwego funkcjonowania której zależy działanie całej pływalni. Stosowanie korektorów pH jest zatem zabiegiem niezbędnym, który bezpośrednio wpływa na komfort korzystania z basenów.