Przejdź do treści

Maty ogrodnicze w ściółkowaniu roślin

Wybór odpowiedniej metody ściółkowania roślin ma kluczowe znaczenie nie tylko dla optymalnego ich rozwoju. Równie istotne z punktu widzenia pielęgnacji jest ograniczenie rozwoju chwastów, co z jednej strony ułatwi życie uprawianym przez nas okazom, z drugiej zaś ułatwi życie nam samym, pozwalając zapomnieć o odchwaszczaniu na długie lata. Ściółkowanie roślin stosowane jest nie tylko w profesjonalnych gospodarstwach rolniczych, ale także w przydomowych ogródkach, czy na miejskich terenach zielonych.

Ściółkowanie matą szkółkarską

mocna mata szkółkarskaJakiego materiału użyć do ściółkowania, aby móc zapomnieć o chwastach, a jednocześnie zapewnić roślinom optymalne warunki do ich rozwoju? Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji roślin ściółkowanych? Materiał do ściółkowania roślin powinien być przede wszystkim trwały i mocny, aby nie został zniszczony przez ewentualne szkodniki, czy też przerwany przez rozrastające się w gruncie korzenie. Materiał ten musi także pozwalać na swobodny przepływ wody do ziemi, chroniąc jednocześnie przed nadmiernym wysuszaniem. Jednym z najtrwalszych sposobów na ściółkowanie jest mocna mata szkółkarska. Materiał ten skutecznie zapobiega rozwojowi chwastów, dzięki czemu żmudne odchwaszczanie nie będzie już konieczne. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla uprawianych przez nas roślin, ponieważ nadmierny rozwój chwastów (które jak wiadomo mnożą się jak grzyby po deszczu) zabiera roślinom wodę ze składnikami odżywczymi, a czasem nawet ogranicza dostęp do promieni słonecznych. Inną ważna funkcją, jaką spełnia mocna mata szkółkarska jest ograniczenie wyparowywania wilgoci z gleby, co sprawdzi się szczególnie podczas silnych upałów. Jak prawidłowo zastosować matę do ściółkowania? Najprościej rozłożyć ją na całej powierzchni jeszcze przed posadzeniem roślin i wykonać nacięcia (najlepiej w kształcie X) w miejscach, gdzie mają pojawić się rośliny. Potem wystarczy przygotować miejsca na sadzonki, umieścić je w glebie, podlać solidnie i na koniec przykryć matę korą lub żwirem, wedle uznania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rozłożyć matę na już obsadzonym roślinami terenie, trzeba jednak uważać, aby unikać wszelkich przerw, na których mogą rozwinąć się później nieproszone chwasty.

Pamiętajmy, że ściółkowanie matą ograniczy nam rodzaje możliwych do stosowania nawozów. W takim przypadku nie sprawdzi się granulat rozsypany na powierzchni maty, ponieważ zacznie on wysychać zanim wsiąknie w grunt. Najlepsze będą nawozy w postaci płynnej, rozpuszczone w wodzie i podawane podczas podlewania, lub też nawozy długo działające, które umieszczamy pod powierzchnią materiału.