Montaż obrzeży betonowych – co warto wiedzieć?

Wylewanie cementu

Obrzeża betonowe to, wbrew pozorom, bardzo ważny element wyposażenia naszej posesji, ogrodu czy działki. To jasne, że ich zasadniczą funkcją jest tworzenie granic między poszczególnymi strefami terenu. Oddzielają betonowy podjazd od trawnika, wyznaczają miejsce do robienia ogniska, określają szerokość chodników i ścieżek ogrodowych. W przypadku, jeśli poruszamy się po naszej posesji samochodem i mamy podjazd z wjazdem do garażu lub parkujemy obok domu, obrzeże jest wręcz niezbędne.

Komu zlecić wykonanie obrzeży betonowych?

Cegły betonoweZapewnia bowiem stabilność betonowym powierzchniom, narażanym na ciężar pojazdów kołowych. Obrzeże otaczające podjazd chroni go przed odkształceniem i rozjeżdżaniem się kostek czy płyt. Jednakże, tak jak w przypadku innych elementów budowlanych, montaż obrzeży wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Podstawą jest oczywiście wykop. Jego wielkość odpowiada grubości jednej sztuki obrzeża i dodatkowe 10 centymetrów z każdej strony. Głębokość wykopu zawiera z kolei wysokość obrzeża, fundamentu, grubość warstwy odsączającej oraz wysokość oparcia, która ma około 20 centymetrów. Gotowy wykop nawilżamy wodą i kładziemy fundament betonowy wysoki na około 10-20 centymetrów. Następnie przechodzimy do budowy obrzeża. W każdym większym mieście posiadającym hurtownię budowlaną znajdziemy materiał budowlany, jakim są obrzeża betonowe Łódź, Toruń, Gdańsk czy Bydgoszcz to przykłady wielu polskich miast, w których nabędziemy elementy tego typu. Należy układać je w jednej płaszczyźnie i na stałej wysokości.

Wylewanie cementuIstnieje kilka sprawdzonych sposobów na układanie obrzeży, które wykorzysta ekipa budowlana. Pomóc może tu zamocowanie naprężonych sznurów na całą długość i szerokość przestrzeni budowlanej. Stawiając obrzeża, jedna sztuka obok drugiej, musimy pamiętać o zachowaniu miedzy nimi drobnych przerw na około 2-3 milimetry. Tych szczelin nie musimy wypełniać, wręcz nie powinniśmy. Dodanie do nich zaprawy może skutkować odpryskiwaniem powierzchni krawężnika. Układanie obrzeży wymaga precyzyjnego wyznaczenia jego przebiegu. O ile montaż w linii prostej jest stosunkowo łatwy, o tyle kierunek na przykłady łukowy wymaga większej dokładności. Takie niestandardowe sposoby budowy oznaczają również ograniczony wybór materiałów.

Montaż obrzeży betonowych to czynność podobna do układania kostki brukowej. Jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, warto wynająć fachowca, który się tym zajmie. Niemniej, dobrze jest znać chociaż podstawy, żebyśmy wiedzieli, jakie działania będą podejmowane na terenie naszej posesji i z czym się to wiąże. Sam projekt obrzeży i ich cel przeznaczenia to już nasza inicjatywa. Z pewnością wzbogacą wystrój ogrodu oraz frontu domu i zabezpieczą betonowe powierzchnie podjazdu lub parkingu.