Przejdź do treści

Najlepszy beton natryskowy

  • przez

Użycie klasycznego betonu wymaga określonego rodzaju konstrukcji. Przy pracy należy używać szalunków, których nakładanie spowalnia tempo działania. Beton natryskowy ma tę przewagę, że łatwiej wykorzystuje się go na pochyłych i zaokrąglonych powierzchniach, a nawet tych największych. Sprawdza się lepiej w trudno dostępnych miejscach.

Zalety betonu natryskowego

wzmacniający beton natryskowyTorkret, a inaczej beton natryskowy, jest innowacyjnym produktem ułatwiającym renowację zabytków, realizację projektów w budownictwie, a nawet przemyśle górniczym. Jest nanoszony na powierzchnię poprzez natryskiwanie. Stosowane są w tym celu dwie metody: na sucho i na mokro. W obu przypadkach kluczowe jest sprężone powietrze pod ciśnieniem. Metoda na mokro polega na tym, że wcześniej przygotowana mieszanka piasku, cementu i wody jest podawana do dyszy wylotowej, skąd następuje natrysk. Natomiast druga technika zakłada, że sucha mieszanka znajduje się w zbiorniku, a następnie przekazywana jest pod ciśnieniem dyszą, w której miesza się z wodą. Szerokie zastosowanie tej metody wpływają na jej rosnącą popularność. Nie wymaga form i szalunków, dlatego prace przeprowadzane są szybciej i taniej. Z tego też powodu pozwala prowadzić prace architektoniczne nawet w trudno dostępnych miejscach. Umacnia i stabilizuje konstrukcje takie, jak mosty, skarpy i wykopy. Przy tym podnosi poziom bezpieczeństwa pracowników. Projekt realizowany z użyciem betonu natryskowego wymaga mniej procedur, co ponownie skraca czas i obniża koszty. Wzmacniający beton natryskowy uszczelnia zapory wodne oraz tamy – dokładnie wnika w szczeliny. Dzięki zwiększonej efektywności pracy pozwala na szybką regenerację dużych powierzchni. Służy również do umacniania konstrukcji o zaokrąglonym kształcie takich, jak tunele czy kopuły. Beton natryskowy ma wiele zalet. Wykorzystanie go ułatwia i przyspiesza prace budowlane. Pozwala też na wykonanie obiektów o nieregularnym kształcie, jak te w skateparkach. Konstrukcje wykonane przy użyciu betonu natryskowego są trwałe i stabilne.

W przemyśle budowlanym i górniczym, torkret stanowi ważny element wzmacniania i stabilizacji gruntu. Może służyć do obudowy wykopów czy tworzenia okładzin drążonych pod ziemią tuneli. Uzyskane w ten sposób monolityczne struktury znacznie obniżają czas i koszt inwestycji oraz, co bardzo istotne, zwiększają bezpieczeństwo pracowników. Znajduje też szerokie zastosowanie w naprawie obiektów o konstrukcji żelbetowej. Szczególnie w przypadku obiektów przemysłowych i inżynieryjnych, do których dostęp jest utrudniony.