Przejdź do treści

Narzędzia i środki do pielęgnacji ogrodów

pielęgnacja ogrodów

Dbanie o ogród nie jest łatwym zajęciem. Każda roślina ma inne wymagania pod względem gleby, nawożenia, przycinania, nasłonecznienia i nawadniania. Trzeba to w dodatku robić o odpowiedniej porze, by roślina nie zwiędła lub nie zmarzła zimą. Z pewnością pasjonaci ogrodów bez problemu zajmą się każdym skrawkiem ziemi, jednak amatorzy i początkujący potrzebują wsparcia teoretycznego.

Co nam się przyda do pielęgnacji ogrodu?

pielęgnacja ogrodówDla nich dokładna pielęgnacja ogrodów w Warszawie będzie trudniejsza niż dla zawodowców, jednak i oni mogą dać sobie radę. Warto jest zaopatrzyć się w odpowiednie środki i narzędzia ogrodnicze, dzięki którym wiele prac zostanie wykonanych szybciej, a rośliny będą się lepiej rozwijać. Jednym z niedocenianych sprzętów jest wertykulator. Ma on za zadanie spulchnić ziemię, używany jest przy trawniku. Urządzenie robi jakby otworki w ziemi i przesuwa ją, przy okazji przycina także trochę trawę. Dzięki temu trawa będzie rosnąć lepiej, a nawóz będzie wnikał głębiej w glebę. Zaletą wertykulatora jest także to, że może jego użytkowanie jest trudne (jeździ się nim trudniej niż kosiarką i trzeba częściej wymieniać worek), ale przy okazji można pozbyć się siedzących głęboko w glebie chwastów i grzybów. Kolejnymi sprzętami przydatnymi w ogrodzie są sekatory różnej wielkości. Małe nadają się do drobnych gałązek, a nawet do większych kwiatów.

pielęgnacja ogrodówProste będą służyły do przycinania żywopłotów, natomiast zakrzywione do przycinania gałęzi. Zbyt duże sekatory będą nieporęczne przy małych krzakach, natomiast zbyt małe nie poradzą sobie z grubymi gałęziami drzew. Przycinanie roślin poprawia ich pokrój, sprawia że rosną w górę, a nie na boki (przez co są bardziej stabilne i każda gałąź ma dostęp światła). Poza tym wycina się uschnięte czy zgniłe fragmenty roślin. Trzecia kwestia to różne łopatki, grabie, szpadle. Dzięki nim łatwiej jest sadzić i przesadzać kwiaty, przerzucać ziemię, rozsypywać nawóz, zgarniać zeschłe liście i pozostałości trawy po koszeniu. Można dostać takie narzędzia w różnych wielkościach, co ułatwia dobór ich do potrzeb ogrodniczych. Jeśli chodzi o środki pielęgnacji roślin to przede wszystkim są to różnego rodzaju nawozy, jak również środki owado- i grzybobójcze.

Nawóz dedykowany trawnikiem czy kwiatom sprawi, że rośliny będą lepiej rosły. Do wyboru są środki naturalne i sztuczne, wiosenne i jesienne. Środki na owady i grzyby sprawiają, że rośliny nie będą marniały ani gniły. Warto zaznaczyć, że nowoczesne środki nie mają wpływu na rozwój roślin (także jadalnych), a do tego nie są drogie.