Przejdź do treści

Niezwykle popularne przydomowe oczyszczalnie

przydomowa oczyszczalnia

Od początku historii człowieka w jakiś sposób staramy się radzić ze ściekami, przez ten czas istniała ogromna ilość, różnorodnych metod. Kiedyś pozbywano się ich w lasach, czy w różnych akwenach. Myśląc o tym, często mamy obraz licznych zamków, czy pałaców, które odprowadzały swoje nieczystości prosto do fosy, lub okolicznej rzeki.

Przydomowa oczyszczalnia jest tania

przydomowa oczyszczalniaZ rozwojem technologii zaczęto budować sieci kanalizacyjne, jednak na ich początkach prowadziły one tak samo do różnego rodzaju zbiorników wodnych, gdzie pozbywano się nieczystości. Było tak w wielu wypadkach jeszcze do późnego dwudziestego wieku. Dzisiaj jednak doskonale wiemy, że takie zachowania są surowo karane i nie można zanieczyszczać w ten sposób środowiska naturalnego. Dlatego też w ostatnich dekadach powstała cała masa rozwiązań zajmujących się w odpowiedni sposób ściekami, są one stosowane już od wielu lat i sprawdzają się wszędzie, gdzie są wykorzystywane. Korzysta się z nich głównie w małych miasteczkach, terenach podmiejskich i na wsiach. Duże miasta posiadają dostęp do kanalizacji miejskiej, która obsługuje mieszkańców danego terenu, dzięki czemu nie muszą się oni w żadnym stopniu przejmować swoimi nieczystościami. Zmartwienie to jednak pozostaje na głowach wszelkich osób nieposiadających połączenia z taką siecią kanalizacyjną.

przydomowa oczyszczalniaWykorzystują oni wtedy różnego rodzaju instalacje, które pozwalają na właściwe zajmowanie się ściekami. Kiedyś bardzo popularne było tradycyjne szambo, jednak w ostatnich latach bardzo szybko wyszło ono z mody i zostało deklasowane. Nie ma też co się dziwić, praktycznie każda przydomowa oczyszczalnia okazuje się być lepsza, tańsza i znacznie prostsza w utrzymaniu. Nie wymagają one częstych opróżnień, zwykle ich liczba ogranicza się do jednego na rok, nie jak w przypadku szamba, jednego na kilka miesięcy. Co jest ogromną oszczędnością, gdyż nie musimy płacić za wywozy, które kosztują bardzo duże sumy, a szczególnie jeśli mieszka się dość daleko. Istnieją różne typy oczyszczalni przydomowych, jednak wszystkie z nich posiadają swoich wiernych fanów, najczęściej korzysta się z oczyszczalni biologicznych, z kamiennym złożem rozsączającym, czy też z drenażem rozsączającym. Wszystkie z nich posiadają swoje konkretne cechy, które sprawdzają się w różnych kwestiach.

Największym atutem tego typu instalacji jest fakt, że fekalia są na bieżąco przerabiane, a takie odpadki na końcu procesu stają się czystą wodą, którą możemy wykorzystać w gospodarstwie domowym, co dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie środków.