Przejdź do treści

Nitonakrętki – uniwersalne elementy złączne

Według definicji nitonakrętka jest rodzajem tulejki (inaczej nitu rurkowego) z gwintem wewnętrznym i przeciwbieżnym, który może być zakotwiczony całkowicie z jednej strony. Jest to rodzaj wkładki gwintowanej. Istnieją dwa rodzaje: jeden z nich jest przeznaczony do tworzenia wypukłości na tylnej stronie panela, ponieważ śruba jest dokręcana w jego gwintach. Drugi jest podobnie wkręcany za pomocą śruby, ale jest wciągany do tulei zamiast tworzyć wypukłość.

Rodzaje nitonakrętek i ich zastosowanie

nitonakrętka stalowaPierwsza nitonakrętka (nitonakrętka stalowa) została stworzona przez BF Goodrich w latach 30-tych i jest sprzedawana pod marką RIVNUT®. Po raz pierwszy użyto jej do mocowania gumowych elementów odladzających do skrzydeł samolotu. W dziedzinie lotnictwa nitonakrętki są często używane do mocowania różnych elementów, takich jak ładowarki statyczne i pokrywy dostępu inspekcyjnego, do powierzchni samolotu. Nitonakrętki są idealnym zamiennikiem dla nakrętek spawanych, ponieważ nie zniekształcają materiałów bazowych, eliminują odpryskiwanie spoiny, toksyczne opary i inne produkty uboczne procesu spawania i mogą być instalowane w wielu różnych rodzajach materiałów, w tym stali, plastiku, kompozytach i włóknie szklanym. Oprócz prawidłowego doboru rozmiaru gwintu i materiału nitonakrętki, należy dobrać zakres jej mocowania w zależności od grubości materiału. Grubość materiału musi być zgodna z zasięgiem ucisku danej nitonakrętki (ujętym w karcie katalogowej). Jeśli grubość mocowania znajduje się na granicy zakresu mocowania, należy przeprowadzić badania wstępne. Na przykład, grubość blachy lub tolerancje otworów mogą powodować konieczność użycia nitonakrętki ślepej o większym lub mniejszym zakresie mocowania. Z reguły rozmiar otworu nie powinien być większy niż rozmiar trzpienia nitonakrętki, która ma być użyta plus 0,1 mm. Jeśli zachowana jest taka tolerancja otworu, to rozszerzanie się trzpienia podczas procesu ustawiania daje nitonakrętce pewny uchwyt nawet przy obrocie.

W przypadku specjalnych wymagań dotyczących wytrzymałości na skręcanie odpowiednie są nitonakrętki ślepe z trzpieniem radełkowanym lub sześciokątnym. Nitonakrętki ślepe z radełkowanym trzpieniem powinny być jednak stosowane tylko w stosunkowo miękkich materiałach. Nitonakrętki z trzpieniem okrągłym są uniwersalnym rozwiązaniem do ogólnego zastosowania. Nitonakrętki są najbardziej uniwersalną opcją do tworzenia gwintów wewnętrznych i zewnętrznych w częściach, których małe grubości nie pozwalają na gwintowanie.