Przejdź do treści

Nowoczesne łóżka medyczne w Bydgoszczy

  • przez

Dobór odpowiedniego łóżka dla pacjentów przebywających w szpitalach ma ogromne znaczenie w procesie dochodzenia przez nich do zdrowia. Osoby będące po różnego rodzaju zabiegach często są zmuszone długo przyjmować pozycję leżącą i dopiero z czasem z pomocą rehabilitanta mogą wstawać. Na wszystkich oddziałach szpitalnych powinny znaleźć się specjalne łóżka, które pomagają pacjentom pionizować się oraz umożliwiają im przyjmowanie optymalnych dla nich pozycji ciała bez konieczności wykonywania obciążających ruchów.

Jak wyglądają łóżka rehabilitacyjne?

specjalne łóżka rehabilitacyjne w bydgoszczyPo każdym typie operacji chory wymaga objęcia go szczególną opieką. Oczywiście dąży się do tego, aby pacjent jak najszybciej się usamodzielnił, jednak proces ten bywa żmudny. Z pewnością pomagają w nim profesjonalne sprzęty medyczne. Pierwszy raz widziałam specjalne łóżka rehabilitacyjne w Bydgoszczy. W największym tamtejszym szpitalu znajduje się ich ponad sto. Są dostępne na wszystkich oddziałach, gdzie trafiają na nie osoby w najcięższym stanie, w szczególności te, które właśnie przebyły operację z zakresu chirurgii miękkiej lub twardej. Najważniejszą cechą nowoczesnych łózek jest fakt, że można je dowolnie dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb. Wszystkie są bowiem wyposażone w mechanizmy, dzięki którym chory nie musi obciążać własnych mięśni, aby zmienić pozycję. Łóżkiem steruje się za pomocą pilota posiadającego nawet kilkanaście funkcji. Ogromne znaczenie ma także to, z jakiego materiału jest wykonany taki sprzęt medyczny. Powinna to być przewiewna, atestowana tkanina, łatwo poddająca się dezynfekcji. Odpowiednia musi być także twardość łóżka, a tą należy uzależnić od potrzeb konkretnego chorego. Specjalistyczne łózka wymagają wyposażenia je w odpowiednio dopasowane materace ortopedyczne, które powinno dopasowywać się do wieku oraz ciężaru ciała chorego. Dzieciom dedykuje się nieco inne materace niż osobom dorosłym, więc szpital nie powinien szukać pod tym względem uniwersalnych rozwiązań, lecz postawić na różnorodność. Łóżka w bydgoskim szpitalu udało się zakupić dzięki otrzymaniu różnych dotacji celowych. Cieszę się, że nasza placówka posiada tak specjalistyczne sprzęty.

Już od wielu lat wiadomo, że łóżka medyczne pomagają pacjentom po operacjach szybciej wrócić do pełnej sprawności. Dzięki takim urządzeniom chorzy nie muszą bowiem nadwyrężać swoich mięśni, aby zmienić pozycję ciała. Tym samym są w mniejszym stopniu narażeni na powstanie odleżyn oraz przeciążeń ze strony układu mięśniowego i kostno-stawowego.