Przejdź do treści

Nowoczesne wykończenia wnętrz – sufity napinane

napinane sufity

System sufitów napinanych staje się coraz bardziej popularny i to nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale także w biurach. Większości osób takie rozwiązanie kojarzą się z nowoczesnością, jednak jak się okazuje, sama idea obniżania pomieszczeń poprzez rozciągnięcie pod stropem materiału lub naturalnej skóry pochodzi ze starożytności.

Wyjątkowe sufity napinane

napinane sufityByli władcy, którzy bardzo źle czuli się w wysokich pomieszczeniach, dlatego rozkazywali rozciągnięcie wysokiej jakości tkanin na odpowiednim dla ich komfortu poziomie. Takie rozwiązanie posiadało bardzo wiele wad – tkaniny były bowiem naturalne, a więc łatwo było je podpalić czy uszkodzić mechanicznie. Na szczęście dzisiejsze sufity podwieszane tylko z nazwy i idei przypominają tamte rozwiązania. Dzisiaj do ich produkcji używa się znaczenie bardziej nowoczesnych materiałów. Najczęściej producenci sięgają po specjalne tworzywa PCV, a dokładnie folii, która ma bardzo dobre właściwości związane z termokurczliwością. Na ogół montaż tego rodzaju systemu polega na tym, że na skraju sufitu mocuje się specjalne uchwyty, do których w dalszym procesie montażu zaczepia się folię. Taki sposób montażu sprawia, że nawet proste napinane sufity prezentują się wyjątkowo elegancko i wyszukanie.

napinane sufityProducenci oferują bardzo szeroki wybór kolorów i faktur tego rodzaju rozwiązań. Nie trzeba wcale decydować się na wykończenie w białym kolorze – dużą popularnością cieszą się znacznie bardziej wyraziste barwy. Ich wybór jest bardzo szeroki i właściwie każdy producent zajmujący się produkcją tego rodzaju systemów jest w stanie stworzyć bardzo ciekawe rozwiązanie. Ze względu na to, że proste sufity napinane należą do systemów podwieszanych, a niektóre rodzaje folii bez problemu przepuszczają światło, wielką popularnością cieszą się rozwiązania z zastosowaniem podświetleń LED. Lampy umieszcza się nad konstrukcją sufitu – w zależności od preferencji mogą one stanowić główne oświetlenie pomieszczeń lub być tylko ciekawym dodatkiem, dodającym wnętrzom jeszcze bardziej ekskluzywnego charakteru. Wielu osobom sufity napinane kojarzą się z kwadratowymi panelami – takimi jak na przykład kasetony.

Jest to jednak bardzo złudne skojarzenie, ponieważ technologie produkcji oraz sposoby montażu sprawiają, że bez większego problemu, nawet duże powierzchnie, można przekryć jednym fragmentem materiału. Dlatego uzyskany w ten sposób sufit wygląda estetycznie i elegancko nie tylko w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, ale także w biurach czy nowoczesnych salach konferencyjnych.