Przejdź do treści

Nowoczesny, inteligentny dom ułatwiający życie

Automatyka budynków mieszkalnych cieszy się dziś coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak dlatego, że oferta ta, która jeszcze do niedawna skierowana była raczej do wąskiego grona odbiorców dysponujących wysokimi środkami, dziś coraz śmielej wkracza do naszego życia, znacznie je przy tym ułatwiając.

Inteligentny dom to inwestycja

inteligentny domInteligentny dom umila większość codziennych czynności, podczas których w przeszłości trwoniliśmy zbyt dużo cennego czasu. Co tak właściwie kryje się pod pojęciem inteligentnego budynku i w jaki sposób taki dom działa? Zautomatyzowany dom posiada rozbudowane systemy niezwykle wrażliwych czujników oraz główny system zarządzania, za pomocą którego steruje się wszystkimi umieszczonymi w domu instalacjami. Choć pomysł zaprojektowania intuicyjnego budynku narodził się w Stanach Zjednoczonych już we wczesnych latach 70-tych, to jednak wdrażanie w życie opracowanych na przestrzeni lat technologii sterujących rozpoczęło się stosunkowo niedawno. Nowoczesny inteligentny dom pozwala nam zarządzać m.in. klimatyzacją, oświetleniem, alarmem, monitoringiem, roletami okiennymi, wszelkimi multimediami, a nawet i systemem podlewania, który może znajdować się w przydomowym ogrodzie. Pracę wszystkich wymienionych powyżej systemów kontroluje wówczas komputer, którym możemy sterować wedle uznania.

inteligentny domWarto przy tym podkreślić, że działające na rynku firmy zajmujące się automatyzowaniem domów i mieszkań zapewniają nam dostęp do intuicyjnych, prostych w obsłudze systemów sterujących, które możemy ściągnąć np. na naszego smartfona. Co ciekawe sterowanie to może odbywać się wówczas również zdalnie, nie musimy więc znajdować się bezpośrednio w naszym domu by ustalić jego temperaturę czy sposób naświetlenia. Kontrola wszystkich systemów pozwala nam zoptymalizować parametry naszego domowego zacisza wedle naszego uznania. Za pomocą kompaktowego sterownika możemy więc m.in. ustawić pożądaną przez nas temperaturę, odpowiednią wilgotność powietrza, a nawet i ulubioną muzykę, która zacznie grać o ustalonej przez nas godzinie. Inteligentny dom daje nam więc ogromne pole manewru. Nasze mieszkanie jeszcze nigdy wcześnie nie było tak doskonale przystosowane do indywidualnych potrzeb ludzkich jak dziś.

Choć wbudowanie rozbudowanego systemu zarządzania nie jest tanie, to jednak inwestycja ta z całą pewnością wpłynie pozytywnie na komfort naszego życia. Najłatwiej wmontowuje się instalację inteligentną w dopiero powstający budynek, istnieje jednak możliwość zamontowania jej także w już istniejącym pomieszczeniu.