Przejdź do treści

Odkurzanie centralne w domu

odkurzanie centralne

Coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się technologia taka jak odkurzanie centralne. Instalacja jest prawdziwym ułatwieniem i pozwala na dogodne sprzątanie każdego zakamarka domu. Jednak aby system doskonale spełniał swoją rolę, konieczne jest uwzględnienie przy jego projektowaniu kilku czynników.

Odkurzanie centralne jest tanie

odkurzanie centralneJednym z nich jest to, w jakim miejscu powinna zostać zainstalowana jednostka centralna. Wbrew pozorom, nie jest to obojętne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nawet najbardziej nowoczesne urządzenie będzie hałasowało. Wibracje i hałas związany z pracą jednostki centralnego odkurzania jest nie do uniknięcia, dlatego wybierając miejsce do postawienia tego urządzenia, powinniśmy mieć to na uwadze. A więc jednostka centralna powinna stanąć jak najdalej od pomieszczeń przeznaczonych do celów mieszkalnych. Najczęściej montuje się ją więc w pomieszczeniu gospodarczym, w garażu lub w piwnicy, możliwa jest też jej instalacja w kotłowni. W ten sposób hałas generowany podczas odkurzania będzie właściwie niesłyszalny. Drugą ważną sprawą są parametry techniczne odkurzacza centralnego. Podstawą jest określenie, jaką mocą powinno charakteryzować się urządzenie – to zależy od tego, ile gniazd zaplanujemy i w jakiej odległości będą się one znajdować od jednostki centralnej.

odkurzanie centralneIm dalej, tym urządzenie musi charakteryzować się większą mocą. W małych domkach odkurzanie centralne będzie więc systemem o wiele tańszym niż w budynkach o dużej powierzchni użytkowej, gdyż w nich koniecznością są długie przewody, a więc i większa moc, co przekłada się niekorzystnie na cenę urządzenia. Odkurzanie centralne zawsze będzie droższe niż tradycyjny odkurzacz, jednak mimo wysokiej ceny uzyskujemy oczekiwany komfort. Wygoda sprzątania jest bardzo ważna dla tych, którzy decydują się na tego typu technologię. Również alergicy bardzo chwalą sobie takie rozwiązanie. To dlatego, że tradycyjny odkurzacz wchłania zanieczyszczenia do worka filtracyjnego, jednak nie jest on nigdy całkowicie szczelny, a więc pewne drobnoustroje czy alergeny mogą z powrotem trafić do pomieszczenia, zanim jeszcze je całkowicie odkurzymy. W przypadku odkurzacza centralnego, taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć.

Zanieczyszczenia wchłaniane są przez wąż ssący i od razu transportowane do worka, który znajduje się w jednostce centralnej, w pomieszczeniu nieużytkowym. Dzięki temu nic nie ma prawa się ulotnić z powrotem do sprzątanych wnętrz. W obliczu tylu zalet, oczywiste wydaje się, że odkurzanie centralne jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna metoda odkurzania.