Przejdź do treści

Oświetlenie w domu – lampy podłogowe

lampy podłogowe

Chociaż często wybieramy lampy podłogowe ze względu na to, czy pasują one do stylu i kolorystyki wnętrza, to warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność takich rozwiązań.

lampy podłogoweLampy podłogowe z reguły są odpowiednie do dekoracji i ogólnego oświetlenia. Raczej nie można przy nich czytać. Mogą pełnić bardzo praktyczną funkcję, oświetlając dany kąt pomieszczenia, co ułatwia znalezienie znajdujących się tam przedmiotów. Ciekawe abażury w przypadku lamp dodatkowo mogą kreować odpowiedni klimat. Szczególnie warto zwrócić uwagę na abażury ze wzorami – które będą dawać ciekawe efekty świetlne.
Plafony to obecnie interesujące połączenie funkcjonalności z oryginalnym wyglądem. Świetnie sprawdzą się one nie tylko jako dodatkowe oświetlenie korytarza. Mogą być także głównym źródłem światła – należy tylko pamiętać o ich odpowiednim rozmieszczeniu. Warto wiedzieć o tym, iż obecnie nie trzeba decydować się jedynie na klasyczne białe wzory. Można zdecydować się na plafon zrobiony z kolorowego przezroczystego szkła z interesującymi namalowanymi wzorami lub na takie o ciekawym kształcie. Jeśli chodzi o te ostatnie, niektórym na pewno spodobają się plafony w kształcie kwadratu z przywieszonymi kryształkami, które na pewno będą dawać bardzo ładne odbłyski. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem zwłaszcza w dużych reprezentacyjnych pomieszczeniach.

Odpowiednie oświetlenie to podstawa. Należy także pamiętać o wybraniu energooszczędnego źródła światła. Nie jest istotne, czy w danym przypadku jest to zwykła lampa czy plafon. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku można zdecydować się na świetlówki lub żarówki typu led.