Przejdź do treści

Oszczędne panele słoneczne

panele słoneczne

Energia odnawialna jest jednym z burzliwych tematów w ostatnich latach, coraz częściej z niej korzystamy i dążymy do porzucenia uzależnienia od paliw kopalnych. Większość elektrowni aktualnie opalanych dalej jest olejem, lub węglem, które znacząco zanieczyszczają środowisko i ich zapasy nie są nieskończone. Czysta energia jest tematem bardzo popularnym i często poruszanym.

Jak działają panele słoneczne?

panele słoneczneJej przykładem jest chociażby energia atomowa, która jedyne co produkuje to para wodna, a przy tym tworzy gigantyczne ilości energii elektrycznej. Jednak nie jest to źródło odnawialne, gdyż taka przeciętna elektrownia atomowa zużywa około 30 ton uranu rocznie, wydaje się to być mało, gdyż jest to zaledwie zawartość jednego wagonu kolejowego. Dla porównania, przeciętna elektrownia węglowa zużywa nawet do 10000 ton węgla dziennie, a rocznie wynik ten potrafi osiągnąć około 3 milionów ton. Różnica jest ogromna, jednak zasoby węgla są znacznie większe, niż zasoby uranu, którego ilość na naszej planecie szacuje się na tyle, ile spala się rocznie węgla w jednej elektrowni. Dlatego też coraz to więcej ludzi stawia na odnawialne źródła energii. W ostatnich dekadach można było zaobserwować znaczący rozwój energii wiatrowej, chociażby w naszym kraju. Jest to niezwykle popularne w krajach europy zachodniej i centralnej, ze względu na naprzemiennie wyżynne i nizinne ukształtowanie terenu, a także masę depresji, co tworzy dość silne wiatry. Jednak jest to bardzo zależne od pogody i niemożliwe do eksploatowania na mniejszą skalę.

panele słoneczneDlatego też zdecydowanie bardziej popularne są panele słoneczne, z których korzysta coraz to więcej osób w swoich gospodarstwach domowych. Dostęp do słońca jest zawsze, oprócz nocy. Nawet jeśli dzień jest bardzo pochmurny i słońca nie widać, to i tak promienie słoneczne przebijają się przez chmury i dopóki jest jasno to panel fotowoltaiczny będzie się ładować w stopniu zależnym od intensywności tego światła. Wielu osobom wydaje się, że energia będzie produkowana tylko w bardzo silnym świetle słonecznym, jednak jest to nieprawda. Słońca nie musi być wcale aby była ona produkowana, wystarczy rozproszone światło słoneczne, które dociera do panelu słonecznego, jednak nie musi być to nawet światło słoneczne. Ważne aby światło mieściło się w przedziale 400-1127nm długości fali, a będzie ono ładować taki panel. Może to być nawet światło z latarki, lampy ulicznej, czy nawet księżyca, zawsze produkowana jest jakaś energia elektryczna, chociaż jej ilość jest znacznie mniejsza. Cena za panele słoneczne kiedyś skutecznie odstraszała większość ludzi, jednak w ostatnich latach znacznie się to zmieniło.

Panele w dużym stopniu staniały i większość z nich dostępna jest już w przystępnej cenie. Dlatego też coraz to większa grupa ludzi decyduje się na ich użytkowanie, co można zaobserwować na licznych dachach domów. Jest to podejście bardzo oszczędne i chroniące środowisko. Taki domowy panel fotowoltaiczny jest w stanie zasilić wszystkie światła i mniejsze sprzęty w domu, a więc jest to spora ilość oszczędności.