Przejdź do treści

Polecana chłodnica wodna

  • przez

Układ chłodzenia jest niezwykle ważnym elementem, który zapewnia optymalną temperaturę pracy silnika. Jego prawidłowe działanie jest kluczowe dla zachowania sprawności jednostki napędowej. Istotne funkcje w układzie chłodzenia pełni chłodnica wody. Chłodnica samochodowa stanowi serce układu chłodzenia. Latem zabezpiecza jednostkę przed przed przegrzaniem, a zimą zapewnia optymalną temperaturę pracy silnika.

Czym są chłodnice wody?

chłodnica wodnaW sytuacji, gdy mamy do dyspozycji zbyt mało miejsca, aby zastosować klasyczny intercooler lub jeśli instalacja innych elementów nie pozwala na takie rozwiązanie, możemy użyć intercoolera wodnego. W przypadków samochodów przeznaczonych do wyścigów po prostej, to rozwiązanie będzie. Układ z intercoolerem wodnym ma co prawda więcej elementów, ale dają nam więcej możliwości rozmieszczenia, a same podzespoły są kompaktowe. Główną zaletą tego systemu chłodzenia jest istota stosowania wody, jako czynnika wymiany ciepła. Ciecze mają znacznie lepsze właściwości przejmowania ciepła ze stanów stałych niż gazy. W tym przypadku woda będzie lepiej odprowadzać ciepło z aluminium niż powietrze. Chłodnica wodna wraz z układem składa się między innymi z chłodnicy powietrza, w której znajdują się kanały. Płynie nimi woda, która pobiera ciepło z powietrza. Woda krąży w całym układzie w obiegu zamkniętym. Znajduje się ona w zbiorniku i to on wymaga wygospodarowania największej ilości miejsca. Zazwyczaj umieszcza się go wewnątrz samochodu – w przedziale pasażerskim, bądź bagażniku. Za transport wody odpowiada pompa, zwykle zasilana prądem 12V. Do chłodzenia wody służy oddzielna chłodnica. Ze względu na wydajność i małe gabaryty często przystosowuje się do tego celu chłodnice oleju. Chłodnica pełni rolę wymiennika ciepła. Podczas pracy silnik wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Aby nie doszło do jego przegrzania i uszkodzenia, ciepło musi znaleźć ujście. W tym właśnie celu powstały chłodnice, których głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła wyprodukowanego przez jednostkę napędową.

Podczas wyboru chłodnicy warto pamiętać, że jest to element, który charakteryzuje się stosunkowo wysoką ceną, stąd też wiele osób decyduje sią na ich naprawę. Jednak nie jest to opłacalne przedsięwzięcie. Z tego powodu warto się zastanowić, czy nie lepsza byłaby całkowita wymiana na nowy model. Na rynku dostępne są oryginalne części oraz tańsze zamienniki. Wadą przy wybieraniu oryginalnej chłodnicy jest na pewno wysoka cena. Jednak w zamian otrzymujemy części, które idealnie pasują do naszego auta.