Przejdź do treści

Pompy ciepła – idealne urządzenie do domu pasywnego.

pompy ciepła

Od niedawna w Polsce można się spotkać z nową technologią jeżeli chodzi o budowanie domów. Domy pasywne, bo o nich jest mowa, z miesiąca na miesiąc mają coraz więcej zwolenników. Do tego weszła ustawa, że od dwa tysiące dwudziestego roku w Polsce będzie można budować tylko domy pasywne.

Budowa takiego domu jest około dwadzieścia procent droższa od domu typowego. Jednak ten rodzaj domów posiada wiele zalet. Pierwszą z nich jest okres budowy, który jest stosunkowo krótki, gdyż wynosi około dwunastu tygodni. Następną zaletą są oszczędności. Koszty rocznego utrzymania domu wynoszą około tysiąca złotych. Dzieje się tak, dzięki wykorzystaniu pomp ciepła i rekuperacji. Pompy ciepła Kraków są źródłem ciepła dostarczanego w zimie oraz chłodniejsze dni. Jedynymi kosztami w przypadku takiego rozwiązania są przeglądy, które odbywają się raz na rok. Rekuperacja polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego przy pomocy wentylacji mechanicznej. W tym przypadku przeglądy są potrzebne dwa razy do roku. Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczałby, że składowany opał lub drogi gaz będą mogły przejść do lamusa, a koszty ogrzewania domu będą niewyobrażalnie niskie. Jednak rozwój technologiczny na to pozwolił. Mało tego, w domach pasywnych jest możliwość wytarzanie prądu, dzięki czemu koszty za energię elektryczną tak będą niższe.

Reasumując, należy stwierdzić, że domy pasywne to nie tylko przyszłość, ale teraźniejszość. Warto jest trochę więcej zainwestować w budynek, który w założeniu ma służyć długie lata, a w rezultacie zaoszczędzić na późniejszej jego eksploatacji.