Przejdź do treści

Przed zakupem kostki brukowej

kostka brukowa

Alternatywą dla szarej płyty chodnikowej jest kostka brukowa, dostępna w szerokim wyborze wzorów i kolorów. Dzięki propozycjom producentów, możemy bez problemu wybrać taką kostkę, która będzie doskonale komponować się z otoczeniem, jak i z elewacją budynków. Kostka ta nadaje się bowiem zarówno do wykonywania podjazdów oraz chodników, jak i może być wykorzystana w ogrodzie.

Kostka brukowa jest estetyczna

kostka brukowa Jeśli mamy zamiar zakupienia takiej kostki, warto przedtem dowiedzieć się o niej co nieco. Właściwie kostka sama w sobie nie ma minusów, jeśli jest wybierana przez klientów indywidualnych. Natomiast powierzchnia brukowa nie jest ceniona przez rowerzystów – przecież oczywistym jest, że jeździ się na niej niekomfortowo, dziwi więc tendencja do coraz częstszego wykorzystywania tej kostki do budowy dróg rowerowych. O ile przy chodnikach dla pieszych narzeka mniej osób, to i tak jest ich dość sporo – bo są to zarówno kobiety chodzące na szpilkach, jak też osoby jeżdżące na rolkach lub poruszające się na wózku inwalidzkim. Niestety coś za coś – taka kostka brukowa wygląda o wiele estetyczniej niż szara płyta chodnikowa, dlatego jeśli chodzi o walory wizualne, to sprawdza się najlepiej. Nic więc dziwnego, że to ona ma swoje miejsce w infrastrukturze miejskiej.

kostka brukowa Stojąc przed wyborem kostki, z pewnością zachwyci nas szeroka gama propozycji producentów – kostki mają nie tylko różne wzory i kolory, ale też kształty oraz wymiary. Inną kostkę wybierzemy do brukowania ścieżki ogrodowej, inną zaś – do budowy podjazdu. Jeżeli marzy nam się stylowy ogród rustykalny, wówczas dobrze wybrać kostkę celowo postarzaną podczas specjalnej technologii produkcji. Będzie ona przypominać naturalny kamień ułożony już od lat w naszym ogrodzie. Takie postarzanie nie wpływa oczywiście negatywnie na właściwości fizyczne kostki, dlatego nie musimy obawiać się, że szybciej ulegnie ona zniszczeniu – wytrzymałość ma taką samą, co „klasyczna” kostka. W ogrodzie sprawdzi się więc najlepiej – zwłaszcza że jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Ponadto w razie uszkodzenia jednej z kostek, nie musimy zaraz poddawać renowacji całej ścieżki, a tylko wymienić uszkodzony element. To zdecydowanie mniej pracy.

Wszystko wskazuje na to, że kostka brukowa jest najlepszym wyborem – ale pamiętajmy, że aby wyglądała estetycznie i dobrze się sprawdzała, musi być położona w sposób fachowy. Najlepiej zdecydować się powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie brukarskiej, która doskonale wie, w jaki sposób przeprowadzić prace, aby efekt końcowy był olśniewający.