Przejdź do treści

Pulsoksymetry – zasada działania

  • przez

Czy skutecznej diagnostyki można dokonywać tylko i wyłącznie w placówkach opieki medycznej? Tak naprawdę o skutecznym diagnostyce możemy mówić przede wszystkim wtedy, gdy jest ona wykonywana naprawdę szybko, bo często skuteczność leczenia będzie również zależała od szybkości podejmowania ewentualnych działań. Na szczęście ze zróżnicowanych pulsoksymetrów możemy wszyscy swobodnie korzystać, bo nie wymaga to żadnych specyficznych kwalifikacji ani innych dodatkowych rozwiązań. Te urządzenia są po prostu przez producenta znakomicie przygotowane.

Co warto wiedzieć o pulsoksymetrze?

pulsoksymetr ze sklepu medycznegoTlen jest bardzo ważnym pierwiastkiem mającym naprawdę realny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Właśnie ze względu na jego kolosalne znaczenie powinniśmy nauczyć się między innymi skutecznie mierzyć jego poziom szczególnie, wtedy gdy chorujemy na schorzenia związane z płucami i tym podobne. Na szczęście z pomocą przychodzi nam tutaj nowoczesna technologia, bo w razie potrzeby jesteśmy w stanie odczytać po prostu gotowy wynik z odpowiedniego stworzonego do tego celu urządzenia. Pulsoksymetr ze sklepu medycznego to urządzenie, które powinny nosić przy sobie osoby mające problemy z oddychaniem, ciśnieniem lub cukrzycę. Wskazań do korzystania z czegoś takiego może być znacznie więcej. Tym bardziej że jest to badanie nieinwazyjne, które można wykonać w razie potrzeby dosłownie w mgnieniu oka. Nazwa czegoś takiego będzie wynikała z zasady działania. To urządzenie pulsuje, wysyłając wiązki światła o bardzo konkretnych parametrach. W żadnym wypadku to światło nie będzie miało negatywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu, a jednocześnie pozostałe elementy znajdujące się w pulsoksymetrze zostały tak skonstruowane, aby mogły na podstawie stwierdzenia tego, ile światło zostało pochłonięte określić poziom nasycenia krwi tlenem. Nazwa tego urządzenia może być znana większości z nas, ale na pewno nie zdajemy sobie sprawę z tego, że również takie pulsoksymetry medyczne występują w różnych wersjach. Szczegóły może nam podać nawet sprzedawca.

Poza standardowymi nakładanymi typowo na palec na czas prowadzonego badania istnieją również egzemplarze dużo większe wykorzystywane z powodzeniem między innymi w szpitalach. Już większe rozmiary powinny nam jasno sugerować, że również możliwości takiego urządzenia będą zdecydowanie większe. To pulsoksymetrom zawdzięczamy możliwość podejmowania właściwych decyzji odnośnie do prowadzenia terapii i tak dalej. Przy tym badaniu pacjent nie odczuwa bólu.