Przejdź do treści

Rekuperacja i gruntowy wymiennik ciepła – opis

gruntowy wymiennik ciepła

gruntowy wymiennik ciepłaRekuperacja to rodzaj systemu wentylacyjnego umożliwiającego sprawne i oszczędne zarządzanie ciepłem w budynkach. Rekuperator, czyli specjalne urządzenie będące czymś w rodzaju “serca” całej instalacji” umożliwia odzysk ciepła z powietrza. W normalnych warunkach i w normalnych (znanych i powszechnie stosowanych) systemach wentylacyjnych ciepło to zostałoby utracone.

Rekuperacja pomaga je odzyskać i skierować w najbardziej pożądanym kierunku czyli na przykład do niedogrzanych pomieszczeń.
W systemach rekuperacyjnych stosowane są też gruntowe wymienniki ciepła. To urządzenia, dzięki którym możliwe jest dwukierunkowe sterowanie przepływem ciepła.
Gruntowy wymiennik ciepła może chłodzić latem, a ogrzewać zimą. Rekuperacja umożliwia zaoszczędzenie na opłatach za ogrzewanie, zapewnienie sobie stałego komfortu termicznego i równomierne rozłożenie temperatury we wszystkich pomieszczeniach.

Dodatkowo rekuperatory i systemy rekuperacyjne chronią mury przed wilgocią i zagrzybieniem. Ułatwiają też szybkie pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów.