Przejdź do treści

Rodzaje grillów do ogrodu

grille

Wraz z długim weekendem majowym w Polsce zaczyna się sezon grillowy. Ludzie korzystają z pięknej pogody, przyrządzając jedzenie w plenerze- w ogródku przy domu czy na działce. W ruch idą różne rodzaje grillów. Wśród grillów do ogrodu dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: grille węglowe, grille gazowe i grille elektryczne.

Grille łatwe w obsłudze

grilleNajwiększą popularnością cieszą się obecnie grille węglowe. Grille do ogrodu są tanie i proste w obsłudze. Wymagają jednak długiego rozpalania i dokładnego czyszczenia po każdym grillowaniu. Źródłem energii w nich jest oczywiście węgiel- w brykietach lub naturalnych bryłach. Pojawiający się w trakcie jego spalania żar umożliwia obróbkę termiczną żywności. Coraz więcej grilli węglowych wyposażonych jest w specjalną pokrywę, która skraca czas pieczenia i chroni potrawy przed wysuszeniem, często zawiera też przydatny termometr. Grille gazowe zasilane są zwykle propanem lub gazem ziemnym. Wyglądem przypominają tradycyjne grille węglowe, ale pomiędzy nóżkami grilla znajduje się półka, na której umieszcza się butlę z gazem. Butle gazowe można napełniać na stacjach LPG. Grille gazowe szybciej się rozpalają i są łatwiejsze w czyszczeniu. Są jednak droższe od grillów węglowych.

grilleNa rynku dostępne są także grille elektryczne. Zwykle używane są we wnętrzach. Aby ich używać, trzeba go podpiąć do sieci elektrycznej, co wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi takiego grilla. Obsługa grilla elektrycznego jest prosta, a czyszczenie szybkie- wystarczy jedynie umyć ruszt. Wspomniane wyżej grille węglowe, gazowe i elektryczne zwykle są mobilne, możemy je przenosić i używać w wielu miejscach. Niektórzy decydują się jednak na murowany grill stacjonarny, który buduje się w ogrodzie. Murowany grill w ogrodzie można wykonać z klasycznej cegły, z klinkieru albo z kamienia. Podstawowymi częściami takiego grilla są palenisko oraz ruszt. Do wykonania rusztu najbardziej nadaje się stal kuta lub nierdzewna, które są odporne na wysokie temperatury. Palenisko może zostać wykonane z tego samego materiału co ruszt, a więc ze stali. Odpowiedź na pytanie, w jaki rodzaj grilla zainwestować, zależy od indywidualnych preferencji każdego klienta. Każdy rodzaj grilla ma swoje wady i zalety.

Najbardziej ekonomiczny jest grill węglowy, z kolei grille gazowe i elektryczne są droższe w eksploatacji, za to wymagają mniej pracy przy ich czyszczeniu i obsłudze. Osoby, które chciałyby ciekawie zaaranżować swój ogród i stworzyć miejsce spotkań dla rodziny i przyjaciół, mogą zainwestować w budowę murowanego grilla w swoim ogrodzie.