Przejdź do treści

W jaki sposób ciąć szkło akrylowe?

zagłębiarka

Nowoczesny styl, który obecnie wiedzie prym w architekturze wnętrz, wymaga zastosowania specjalnych materiałów, które potrafią stworzyć wrażenie unikalności i niepowtarzalności pomieszczenia. To między innymi pleksiglas, czyli po prostu szkło akrylowe. Stosuje się je właśnie między innymi do produkcji elementów wyposażenia wnętrz.

Precyzyjne cięcie pleksiglasu

zagłębiarka Na szczęście jest to materiał, którego obróbka nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu cięcie pleksiglasu może przeprowadzić każdy z nas, jeżeli posiadamy jedynie zagłębiarkę. Warto jednak pamiętać, że zagłębiarka ta powinna być solidna i swoimi parametrami technicznymi odpowiednio dostosowana do szkła akrylowego. To dlatego, że pleksiglas charakteryzuje się wysokim poziomem odporności na pękanie i na uszkodzenia mechaniczne. Wycinanie otworów czy przecinanie arkusza pleksiglasu nie będzie jednak problemem, jeśli zaopatrzymy się na przykład w urządzenie, jakim jest solidna zagłębiarka festool ts 55. Pamiętajmy jednak o tym, że tarcza pilarska powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju materiału, tak jak i prędkośc obrotowa. Ma to znaczenie, gdyż pleksiglas jest wyjątkowo czuły na zbyt wysoką temperaturę. A nie chcemy przecież przez przypadek stopić materiału, gdyż brzydko wyglądające uszkodzenia sprawią, że dany element z pleksiglasu będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia.

zagłębiarka Producenci zagłębiarek polecają tutaj stosować takie tarcze pilarskie, które posiadają naprawdę drobne ząbki, powinno ich być co najmniej 48, aby zapewnić bezpieczne cięcie pleksy. Ponadto należy uważać na to, aby nie ustawić zbyt wysokiej prędkości obrotowej. Na szczęście najnowsze zagłębiarki posiadają możliwość regulacji obrotów, dlatego nie jesteśmy tutaj skazani na automatykę, możemy dokonać więc słusznych ustawień, które pozwolą nam na uzyskanie najlepszych efektów. Warto też przygotować klocki drewniane, które posłużą nam za podkładki. W tej roli sprawdzają się też elementy mocujące dostarczane często w komplecie z urządzeniem. Gdy już jesteśmy pewni, że mamy odpowiednie wyposażenie do cięcia pleksy, możemy zająć się przygotowaniem urządzenia do pracy, to znaczy ustawić elektronarzędzie na szynie prowadzącej oraz określić głębokość cięcia.

Samo szkło powinno znaleźć się na specjalnie przygotowanym do tego blacie roboczym. I już możemy wykonać pierwsze cięcie. Z pewnością postępując zgodnie z opisanymi wskazówkami, będziemy mogli liczyć na bardzo dobry efekt końcowy. Zwracajmy jeszcze uwagę na to, aby tarcza nie wystawała z elementu powyżej 5 mm.