Przejdź do treści

Sterowane komputerowo maszyny do obróbki metalu

centrum obróbcze cnc do metalu

Bardzo popularnym rodzajem wytwarzania wielu detali jest obróbka skrawaniem. Proces ten polega na tym, że na linię produkcyjną dostarczane są kostki z konkretnego materiału, które umieszcza się w specjalnych uchwytach (na stołach, w kleszczach itd.). Po zaprogramowaniu maszyny, cały system uruchamia osprzęt roboczy.

Centra CNC ułatwiają pracę

centrum obróbcze cnc do metaluSpecjalistyczne wiertła i ostrza powodują stopniowe odcinanie cienkich fragmentów materiału, dzięki czemu z bryły zaczyna wyłaniać się zaplanowany przez nas detal. Jednym z najtrudniejszych materiałów do obrabiania w ten sposób jest stal. Stop żelaza z węglem posiada bowiem niezwykle dużą gęstość objętościową, a co za tym idzie twardość. Praca z tym materiałem wymaga więc zastosowania narzędzi, które nie ulegną zniszczeniu podczas obróbki. W ostatnim czasie wiele zakładów korzysta z centrów obróbczych sterowanych komputerowych. Maszyny te są bardzo złożonymi układami, które pozwalają na korzystanie z wielu narzędzi w jednym cyklu produkcji. Oznacza to, że zmiana narzędzia roboczego zachodzi automatycznie, a my nie musimy przerywać pracy danego urządzenia. Nowoczesne centra obróbcze CNC do metalu znacznie ułatwiają więc pracę, jeżeli musimy wykonać bardzo skomplikowany detal.

centrum obróbcze cnc do metaluWszelkiego rodzaju wgłębienia, odwierty, wypusty i otworowania mogą być wykonane w jednym ciągu. Roboty tego typu nie tylko są wielofunkcyjne i pozwalają na obróbkę materiałów w wielu osiach jednocześnie. Przede wszystkim są one bardzo precyzyjne. Dlatego doskonale sprawdzają się podczas wytwarzania skomplikowanych części maszyn i silników. Maszyny te sterowane są komputerowo, co w znaczny sposób minimalizuje udział człowieka w całym procesie. Znacznie poprawia to wydajność całego procesu i pozytywnie wpływa na optymalizację produkcji. Operator musi jednak kontrolować cały cykl, ponieważ użyty materiał może być wadliwy i skrawanie nie będzie przebiegało zgodnie z planem. W takiej sytuacji należy zatrzymać cały układ, ponieważ kontynuowanie pracy mogłoby prowadzić do powstania uszkodzeń narzędzi skrawających lub nawet całej głowicy. Centra służące do obróbki metalu mogą pracować na sucho lub mokro. Zadaniem dozowanej wody jest chłodzenie całego układu, który pod wpływem sił tarcia (na stuku tworzywo – wiertło) ulega rozgrzaniu.

Zbyt wysoka temperatura towarzysząca całej pracy mogłaby powodować wyboczenie się stalowych detali i utratę precyzji. Najczęściej centra obróbcze działają jak zautomatyzowana frezarka wieloosiowa, która jest przeznaczona do wytwarzania bardzo specjalistycznych, skomplikowanych detali.