Przejdź do treści

Styl rustykalny – wskazówki architekta wnętrz

architekt wnętrz

Jeżeli zapytamy dowolnego architekta wnętrz o to, w jaki sposób stworzyć atmosferę przytulności i rodzinności w mieszkaniu, odpowiedź będzie tylko jedna – wykorzystać styl rustykalny. Ma on bowiem naprawdę duży potencjał, jeżeli oczywiście wnętrze zostanie zaprojektowane ze smakiem i bez przesady.

Architekt wnętrz i kolory ziemi

architekt wnętrzUmiar jest dobry w każdym temacie, także jeśli chodzi o styl rustykalny, który przecież kojarzy się jednak z nadmiarem bibelotów i rodzinnych pamiątek. Ale nie o to chodzi. Jeżeli chcemy, aby nasze mieszkanie w stylu rustykalnym prezentowało się wyjątkowo, skorzystajmy ze wskazówek dobrego architekta wnętrz. Oczywiście podstawą jest wykorzystanie drewna, które w tym stylu jest głównym materiałem. Nie może zabraknąć drewnianych mebli, jednak zadbajmy o to, aby nie były one zwyczajne. Możemy zrezygnować z lakierowania tego drewna na rzecz łukowania, przecierania czy bejcowania. W ten sposób meble nasze będą „żywe” – wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. To sprawi, iż wnętrze zyska klimatyczny charakter. Co ważne, drewno jest materiałem trwałym, dlatego takie meble wytrzymają o wiele dłużej niż kilka sezonów.

architekt wnętrzWłaściwie wielce prawdopodobne jest, że będziemy je przekazywać z pokolenia na pokolenie, aż zasłużą na miano antyków. Jeżeli chodzi o kolorystykę, dobry architekt wnętrz kojarzy styl rustykalny zawsze z kolorami ziemi, czyli takimi, które każdemu będą kojarzyć się z naturą. Są to więc różne odcienie brązów, zieleni, ale też biele, błękity oraz czerwienie i żółcie (które przecież kojarzą się z jesienią). Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej do wykorzystania możliwości stylowej aranżacji wnętrza rustykalnego jest naprawdę wiele. Jeżeli sami nie mamy pomysłu na to, jak ma wyglądać nasze rustykalne wnętrze i wskazówki architekta to za mało – skorzystajmy z jego pomocy. Niech wykona dla nas projekt 3D zgodnie z naszymi podpowiedziami (jakie kolory lubimy, czego lepiej unikać), a my zobaczymy, jak takie nasze wnętrze może prezentować się w rzeczywistości i zdecydujemy czy realizować projekt czy też nie. Warto pamiętać, że kolorystyka ma duże znaczenie także z tego względu, że może optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie – dlatego jeśli mamy małe mieszkanie, decydujmy się na te barwy, które nie będą przytłaczały poszczególnych wnętrz a wręcz przeciwnie, wydobędą z nich wszystko to, co najlepsze.

Podsumowując temat – styl rustykalny ma nam wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o małe mieszkania, jak i duże domy – a jeśli projekt został wykonany przez dobrego architekta wnętrz, wówczas na pewno nam się spodoba.