Przejdź do treści

Udrażnianie kanalizacji – mechaniczne i ciśnieniowe

przepychacz do kanalizacji

Zatkana kanalizacja to nic dobrego. W końcu wszystkie przewody powinny być drożne, żeby spełniały swoją role. Gdy pojawi się zator to nieczystości nie mogą spływać z naszego domu czy z miejskich studzienek kanalizacyjnych do oczyszczalni ścieków.

Różne przepychacze do kanalizacji

przepychacz do kanalizacjiZator jest spowodowany zalegającymi rzeczami, które odkładają się w rurach, aż przestaną być one drożne. Mogą to być resztki jedzenia, tłuszcz, kamień, liście, kamienie, korzenie, śmieci. Jeśli rura jest zatkana, a my nadal będziemy chcieli z niej korzystać to woda zanieczyszczona zacznie się cofać do odpływu lub studzienki. Wtedy będziemy walczyli nie tylko z zatorem, ale także z niezbędnymi pracami porządkowymi. Są dwie główne metody udrażniania rur. Jest to mechaniczny przepychacz do zatkanej kanalizacji lub urządzenie ciśnieniowe. Mechaniczne przepychanie polega po prostu na przepchaniu złogów zalegających. Używa się do tego specjalnych końcówek najczęściej w kształcie spiralnym, dzięki czemu można się ,,przewiercić” przez każdy zator. Mechaniczna metoda jest dobra przy złogach z materiałów stałych, takich jak korzenie, gałęzie, czy kamienie, których nie dałoby się wypłukać wodą. Stosuje się je także przy odpornych zatorach w domu spowodowanych najczęściej wylewaniem tłuszczu i resztek jedzenia do zlewu. Metoda ciśnieniowa polega na wtłoczeniu do rury wody pod dużym ciśnieniem. Nadaje się ona idealnie do usuwania mniejszych zatorów, spowodowanych ,,miękkimi” zanieczyszczeniami domowymi, czy na przykład liśćmi.

przepychacz do kanalizacjiMetoda ciśnieniowa jest jednak stosowana także przez specjalne pojazdy wuko. Są to samochody wielkości betoniarki czy samochody ciężarowego, wyposażone w specjalistyczny sprzęt ssąco-tłoczący. Dzięki nim można wyczyścić kanalizację miejską nawet z dużych zatorów. Dobry pojazd posiada zbiornik na nieczystości i dwie aparatury. Jedna z nich zasysa nieczystości, a druga płucze kanalizację. To takie dwa w jednym. Takie pojazdy mają wiele odmian, więc można je stosować w różnych miejscach, nawet w garażach podziemnych, parkach, czy w miejscach bardzo zabudowanych, gdzie większy pojazd by się nie zmieścił. Na pewno czyszczenie kanalizacji nie jest prostą sprawą, jednak przy pomocy mechanicznych lub ciśnieniowych urządzeń uda się to zrobić szybciej. Ważne jest to, by wybrać dobrą metodę czyszczenia dopasowaną do rodzaju zatoru i instalacji.

W razie potrzeby możemy zastosować kamery kanalizacyjne (mała kamerka na rurze o długości kilkudziesięciu metrów) w celu dokładniejszego sprawdzenia usterki i ustalenia planu działania.